Rośnie ilość wypadków i kolizji z udziałem użytkowników e-hulajnóg
Zasady korzystania z e-hulajnóg w Irlandii są obecnie już bardzo jasne i przepisy stanowią, gdzie i z jaką prędkością można się nimi poruszać.
Jednak komisarz Gardy Drew Harris jest zdania, a i duża część społeczeństwa, że normy dotyczące mocy, jak i zasady poruszania, są nagminnie łamane. Komisarz Harris jest zdania, iż mieszkańcy Irlandii przede wszystkim powinni zapoznani zostać z regulacjami, aby zacząć stosować się do zasad.
Komisarz Drew Harris przed Komisją Transportu Oireachtas powiedział:
– Jeśli chodzi o nowe prawodawstwo, oczywiście istnieje program informacyjny i jesteśmy jego częścią. Nasze podejście do tego w pierwszej kolejności będzie polegało na zaangażowaniu i edukacji.
Z danych An Gharda Síochána wiemy, że w pierwszym półroczu ilość kolizji z udziałem e-hulajnóg wzrosła do 174 ze 123 w analogicznym okresie 2023 roku, więc jest to wzrost o 41%. Znacząco podniosła się również ilość poważnych i śmiertelnych wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg, która wzrosła w pierwszym półroczu do 39 z 18 rok temu, co stanowi o wzroście aż o 117%.
E-hulajnogi są właściwie zagrożeniem dla ich użytkowników, jak i osób postronnych, przede wszystkim pieszych, a mówi o tym konsultant medycyny ratunkowej w dublińskim St. Vincent’s Hospital dr John Lagge:
– E-hulajnoga z natury prawdopodobnie nie jest zbyt bezpiecznym pojazdem. Ma bardzo małe koła, więc jest podatna na poślizg na nierównej nawierzchni. Środek ciężkości kierowcy jest wysoko, ponieważ stoi. Jeśli jedziesz na przykład na rowerze, koła są znacznie większe. Masz wtedy niżej położony środek ciężkości, ponieważ ciało jest niżej i jesteś bardziej świadomy prędkości, z jaką jedziesz, ponieważ sam generujesz tę prędkość.
Od maja obowiązują przepisy, które uregulowały zasady użytkowania e-hulajnóg w Irlandii, więc osoby, które je prowadzą, muszą mieć, co najmniej 16 lat. Nie muszą mieć natomiast kasku, choć jest zalecany, ale nie muszą mieć też ubezpieczenia, ani rejestrować elektrycznej hulajnogi. Obowiązkiem jest jednak, iż nie można przekraczać prędkości 20 km/h oraz przestrzegać zasad, jakie obowiązują rowerzystów, w tym e-hulajnoga musi być wyposażona w przednie i tylne światła, a także nie można poruszać się po chodnikach.
W sklepach wszystkie e-hulajnogi sprzedawane są z ogranicznikiem, który nie pozwala na przekroczenie prędkości 20 km/h, jednak jak powiedział właściciel sklepu „Lifty Electric Scooters” w Dublinie, to zabezpieczenie bardzo łatwo jest obejść. Marco Sants dodał, że w internecie z łatwością można znaleźć też filmy, jak usunąć takie ograniczniki, a zwiększyć prędkość e-hulajnogi.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Image by Mircea Iancu from Pixabay