Zbliża się technologia 6G

Szósta generacja technologii komórkowej zbliża się wielkimi krokami, ale po drodze zalicza wpadki i jak się obecnie mówi, wprowadzona zostanie z pewnym opóźnieniem.
Ledwie przyzwyczailiśmy się do technologii 5G, która miała nas ugotować i uczynić bezpłodnymi, a już zapowiada się, że przyjdzie jeszcze poważniejsza, czyli ta do przesyłania danych z szybkością w mikrosekundach. Co jednak istotne, 6G będzie miała tysiąckrotnie większą przepustowość od 5G, a i znacznie mniejsze od niej opóźnienia transferu informacji.
Będzie jednak droga we wdrożeniu, chociaż wykorzysta istniejące przekaźniki 5G, ale będzie działać na nieco innych częstotliwościach fal radiowych, co pozwoli na zwiększenie prędkości przesyłania danych i będzie zawierała technologię sztucznej inteligencji (SI) i mogła się uczyć, aby zwiększać możliwości transferowe.
Sztuczna inteligencja pozwoli, aby sieć samodzielnie się dostosowywała i konfigurowała, aby zwiększać możliwości przesyłania danych, więc nie trzeba będzie jej nadzorować i uruchamiać łączy zastępczych, by odpowiadać na zwiększony ruch danych. SI będzie też działała samodzielnie w wielu warstwach decyzyjnych, co poprawi ten proces, usprawniając go do maksimum.
Jeżeli chodzi o zmiany, jakie nastąpią po uruchomieniu technologii 6G, będzie to m.in. natychmiastowy przesył danych, a i zniknie proces buforowania, opóźnień w odbiorze i przerw, jakie zdarzają się w obecnie stosowanych technologiach starszych generacji. 6G poprawi również przesył sygnału strumieniowego, w tym wideo, ale będzie również mieć pełen potencjał łączenia się w czasie rzeczywistym z urządzeniami mobilnymi, jakie stosowane są w inteligentnych domach oraz samochodach. Do tego wpływać może na zwiększenie bezpieczeństwa, oferować monitorowanie stanu zdrowia, a także poprawi możliwości technologii rozpoznawania twarzy.
Główną różnicą, jaką zobaczą użytkownicy technologii 6G, będzie znacznie zwiększona prędkość przesyłania danych, która wynosić ma 1000 gigabajtów na mikrosekundę, a obecnie znana 5G, ma możliwość przesyłu z prędkością 20 gigabajtów na 1000 mikrosekund. Jak się teraz mówi, technologia 5G pozwoliła na rozwój technik przesyłu danych o wysokich prędkościach, ale umożliwiła też sprawną komunikację na styku człowiek – maszyna. 6G zwiększy jeszcze bardziej ten potencjał, wprowadzając i przybliżając ludzi do świata cyfrowego.
Technologia szóstej generacji będzie też koncentrować się na usługach dodatkowych, ułatwiających dostęp do wszelkich danych, jakie znajdują się w globalnej sieci, a i dawać możliwość korzystania z nich bez oczekiwania na pobranie.
Nawet w obecnie znanych nam urządzeniach, które charakteryzują się dużą prędkością działania, dochodzi niekiedy do pewnych opóźnień i widać wczytujące się strony lub dokumenty, co przestanie być zauważalne przez ludzkie oko po uruchomieniu pasm 6G. Poprawi się więc płynność wyświetlanych na ekranach obrazów, co właściwie jest już teraz normą.
Eksperci ds. technologii 6G są zdania, że wdrożenie jej nastąpi do 2030 roku, chociaż może być też prawdopodobny rok 2028. Tu jednak pojawiają się pewne zastrzeżenia, bo technologia ma być testowana w warunkach rzeczywistych, a dopiero przejście procesu testów i oceny, pozwoli na jej komercyjne uruchomienie.
Po wprowadzeniu do użycia technologii 6G pozostaną z nami 4G i 5G, jednak ta najnowsza, w pierwszej fazie wykorzystywana będzie głównie przez użytkowników instytucjonalnych. Na rynek publiczny trafić może z niewielkim opóźnieniem, o ile sprawdzi się w użyciu przemysłowym.
W tworzenie technologii 6G zaangażowały się rządy państw, ale też dostawcy usług telekomunikacyjnych, firmy tworzące infrastrukturę, uczelnie i instytucje naukowe, ale i liderzy branży technologicznej. Ciekawostką jest np. Instytut Badań nad Elektroniką i Telekomunikacją z Korei Południowej, który rozpoczął badania nad terahercowymi częstotliwościami przesyłu danych, co w efekcie dać ma jeszcze większe prędkości ich wysyłania i odbierania.
W technologii 6G ważne jest również, że widma i spektra fal radiowych, będą działać na częstotliwościach, które nie są obecnie dostępne dla nikogo, więc praktycznie nie będą występować żadne zakłócenia zewnętrzne. To także nowość, więc i poprawa jakości połączeń. Sieć 6G stanie się jednocześnie tą o ogromnej przepustowości, a również za sprawą częstotliwości, na jakich będzie działać, bo będzie mogła jednocześnie obsługiwać 10 milionów urządzeń na jeden kilometr kwadratowy, a nie, jak w przypadku sieci 4G 100 000 urządzeń na kilometr kwadratowy.
6G to całkowita zmiana zasad telekomunikacyjnych na całym świecie, bo sieć będzie miała możliwość łączenia się z sieciami komunikacji lotniczej, morskiej i naziemnej, a nawet możliwe stanie się łączenie ze stacjami kosmicznymi. Wówczas nie będzie problemu, aby każdy telefon z dostępem do sieci 6G łączył się z dowolnego miejsca na ziemi z internetem, ale i wykonywał połączenia rozmów, nawet w samolotach i na statkach morskich. Pomoże w tym całkiem inne pokrycie sygnałem wielu obszarów, na co nie pozwala technologia 5G.
Niestety uruchomienie technologii 6G wiąże się z potężnymi kosztami, bo potrzebne będą do jej wdrożenia projekty infrastrukturalne, ponieważ same stacje nadawczo-odbiorcze, są zbyt mało wydajne, by udało się wykonać wszelkie połączenia i transfery danych. Potrzebne więc będą bazy łączące sieć 6G z centrami danych, ale i ze sztuczną inteligencją, w tym węzły przetwarzania danych, stacje brzegowe i systemy oparte na technologii chmury. Niezbędne stanie się także ustawienie wież i anten, które zapewniać będą łączność centrów przekaźnikowych z antenami o niższej mocy, więc tymi, które istnieją obecnie. Konieczna stanie się też w wielu przypadkach zmiana konfiguracji urządzeń nadawczo-odbiorczych, by mogły bezproblemowo współpracować ze stacjami bazowymi i peryferyjnymi, więc to też będzie dodatkowym kosztem, jaki należy wliczyć do całego projektu.
System przesyłu danych 6G może też doprowadzić do zrewolucjonizowania technologicznego systemów autonomii samochodów, bo z jej wykorzystaniem, będą one miały natychmiastowe informacje o miejscu, w którym się znajdują, potencjalnych problemach na drodze, ale też o innych pojazdach i przeszkodach w najbliższym otoczeniu. Rewolucja nastąpi również w zakresie inteligentnych domów, bo znacznie więcej urządzeń będzie można w czasie rzeczywistym obsługiwać za pomocą telefonu 6G.
Aktualnie sieć 6G to cały czas przyszłość, a widać w niej zarówno pozytywy, jak i może mieć ona technologicznie negatywny wpływ na ludzkość, gdyż niektórzy z nas wydają się pozostawać pod jej przemożnym wpływem.
Bogdan Feręc
Źr. Samsung/Ericsson/TechTarget
Image by Gerd Altmann from Pixabay