Pierwsi Ukraińcy stają się bezdomnymi

14 marca weszło w życie prawo, które zapewnia zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy, ale tylko na 90 dni od chwili przybycia na Zieloną Wyspę.

Oznacza to, że od wczoraj przepisy zaczęły obowiązywać dla części Ukraińców, a o ile nie znaleźli dla siebie zakwaterowania na wolnym rynku, będą zobowiązani do opuszczenia dotychczasowych kwater w najbliższych dniach. Prawo w Irlandii zostało zmienione, aby zmniejszyć atrakcyjność wyspy dla uchodźców z Ukrainy, a jednocześnie z tym prawem, obniżono wysokość zasiłków, jakie otrzymywali przybywający z Ukrainy i innych państw europejskich, które udzielały im schronienia w ramach pomocy międzynarodowej.

Kilka rodzin opuściło już przydzielone im kwatery, ale radzą sobie z problemem w sposób, z którym nie umiały poradzić sobie irlandzkie władze, choć nie jest on do końca legalny.

W kraju może się niebawem okazać, iż nie ma już pustostanów i opuszczonych domów, bo niektóre z ukraińskich rodzin właśnie te zasiedliły. Zjawisko może się nasilić w najbliższych tygodniach, ponieważ kończą się dla uchodźców 90-dniowe terminy zakwaterowania gwarantowanego przez państwo, a o ile uchodźca nie znalazł zakwaterowania na rynku najmu, może albo stać się bezdomnym, albo włamać się do nieużywanej nieruchomości i tam zamieszkać.

Nie jest to zgodne z prawem, jednak rząd wprowadzając nowe regulacje, raczej nie przewidział tej możliwości i teraz uchodźcami zajmować się będzie Garda.

Policjanci z Irlandii nie informują jeszcze, czy interweniowali w takich lub podobnych przypadkach, ale sprawa jest bardziej niż świeża, więc statystyki i raporty policyjne pojawią się dopiero pod koniec czerwca. Z tych natomiast będzie można się dowiedzieć, z iloma przypadkami mieli do czynienia funkcjonariusze Gardy.

Źródła zbliżone do uchodźców z Ukrainy, którzy w najbliższym czasie opuszczą miejsca zakwaterowania gwarantowanego, twierdzą, że o skali problemu dowiemy się w najbliższych dwóch tygodniach, kiedy dziesiątki, a nawet setki Ukraińców stracą dach nad głową. Źródło dodaje, że „grozi im bezdomność”.

W najgorszej sytuacji mają być osoby, które opuściły bezpośrednie strefy działań wojennych na Ukrainie, ponieważ zostawiły tam cały dobytek, ale mówi się też, że prawo objęło osoby starsze i matki z małymi dziećmi.

Organizacje charytatywne, które pomagają osobom bezdomnym, nie raportują jeszcze, aby zgłaszali się do nich Ukraińcy, jednak spodziewają się, że ta sytuacja prawdopodobnie się w najbliższym czasie zmieni.

Rzecznik irlandzkiego Departamentu Integracji powiedział:

– Polityka rządu polega na tym, że beneficjentom tymczasowej ochrony (BOTP) udostępnia się maksymalnie 90 dni w ramach zakwaterowania finansowanego przez państwo, aby mogli się zorientować i poczynić własne ustalenia, jeśli chcą pozostać w Irlandii. W ramach wprowadzonego 14 marca programu nowo przybyli ukraińscy BOTP mogą skorzystać z bezpłatnego noclegu w wyznaczonym ośrodku noclegowym maksymalnie przez 90 dni. Otrzymają tygodniowy zasiłek w wysokości 38,80 euro na osobę dorosłą i 29,80 euro na dziecko.

– W trakcie pobytu nie są oni uprawnieni do ubiegania się o standardową pomoc społeczną, ale mogą to zrobić po opuszczeniu ośrodka. Według stanu na poniedziałek w wyznaczonych ośrodkach noclegowych przebywało 705 Ukraińców.

Liczba nowo przybyłych Ukraińców, którzy skorzystali z takiego zakwaterowania od 14 marca, wyniosła 1043, ale od tego czasu opuściło je 338 osób.

Bogdan Feręc

Źr. Extra.ie

Image by R. tanu from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Złość na nakrętk
Niemiecka policja w