Czy masło Kerrygold wywołuje raka?
Przed Sądem Rejonowym w Nowym Jorku rozpocznie się dochodzenie w sprawie „substancji chemicznych”, jakie potencjalnie znajdują się w irlandzkim maśle Kerrygold, a mają powodować choroby nowotworowe.
Gigant z branży mleczarskiej Ornua, który jest właścicielem marki Kerrygold, nie wybronił się z zarzutów, iż stosuje „substancje chemiczne” w swoich niektórych opakowaniach, a te mogą wywoływać raka. Oznacza to, że firma stanęła obecnie w obliczu możliwego wniosku zbiorowego z USA, gdyż ma jakoby stosować w opakowaniach substancję per- i polifluoroalkilową, znanych jako PFAS.
Substancje PFAS mają jakoby zdolność do przenikania z opakowań do produktów, więc np. w maśle Kerrygold mogą znajdować się szkodliwe substancje chemiczne.
Sprawa toczy się na podstawie kilku badań, a te sugerują, że substancje PFAS, mogą jakoby migrować z opakowań do produktów. Podczas rozprawy wstępnej sędzia Frederic Block uznał, że otrzymał przekonujące dowody o możliwości zanieczyszczeniu produktów Ornua substancjami chemicznymi i odrzucił wniosek producenta o zdjęcie sprawy z wokandy.
Podstawą do wniesienia sprawy do Sądu Rejonowego w Nowym Jorku stał się napis na opakowaniu masła Kerrygold, iż to „czyste irlandzkie masło”, a oskarżycielka uznała, iż to wprowadzanie w błąd konsumentów.
Główna sprawczyni wniosku Carolyn Winans wnieść ma teraz pozew o stosowanie oszukańczych praktyk biznesowych, przeciwko fałszywej reklamie, sprzedaży żywności podrobionej i źle oznakowanej, a także o bezpodstawne wzbogacenie. Pani Winans domagać się będzie również odszkodowania.
Ornua wciąż jest jednak zdania, że wniosek pani Winans nie ma żadnych podstaw prawnych, a firma nie stosuje zakazanych praktyk, więc kwestionuje powody wniesienia sprawy. Sędzia, przychylając się jednak do wniosku powódki, stwierdził, iż sprawę należy zbadać, chociaż zaznaczył, że właściciel marki Kerrygold będzie miał możliwość odrzucenia dowodów, jakie pojawiać się będą w toku rozprawy.
Sędzia nie zgodził się jednak, o co wnioskowali prawnicy Ornua, aby oskarżycielka przedstawiła badania mikrobiologiczne, które uprawdopodobnią jej wniosek, więc wykażą, że w maśle Kerrygold znajdują się niedozwolone substancje chemiczne, a powodujące jakoby choroby nowotworowe.
Po rozprawie wstępnej Ornua zaczęła jednak ze sklepów w okręgu nowojorskim wycofywać swoje produkty pod marką Kerrygold, a stało się to w związku z prawem tego stanu, w którym zakazane jest używanie PFAS w opakowaniach. Ornua nie zgadza się również z opinią wnioskodawczyni, że napis „czyste irlandzkie masło” wprowadza w błąd, gdyż argumentowano, że ma wskazywać, skąd ono pochodzi, co nie ma nic wspólnego z jakością.
Z tą argumentacją problem miał nawet sędzia Block, który powiedział, że „rozsądny konsument dojdzie do wniosku, iż przymiotnik czysty, modyfikuje rzeczownik masło”. Sędzia odrzucił również argument, aby powódka zaprzestała informowania, że w opakowaniach stosowanych przez Ornua, znajduje się substancja PFAS.
Obecnie przeciwko właścicielowi marki Kerrygold formułowany jest pełny wniosek do sądu, ale na podstawie pierwszych ustaleń, nie zakazano sprzedaży w stanie Nowy Jork produktów, które sygnowane są nazwą Kerrygold.
Substancje PFAS wykorzystuje się do produkcji opakowań, które zyskały niechlubną nazwę „wiecznych”, gdyż opóźniają procesy rozkładu i są praktycznie niezniszczalne. Większość substancji PFAS uznaje się na świecie za potencjalnie wywołujące choroby nowotworowe.
Ornua w swoim oświadczeniu dodaje, że nie będzie komentować tej sprawy przed zakończeniem całego procesu sądowego.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Nathan Dumlao on Unsplash