Irlandzka kukułka wróciła na wyspę

Jedna z pierwszych irlandzkich kukułek objętych ochroną National Parks and Wildlife Service (NPWS) wróciła do domu po zimie, która spędziła w Afryce.

W maju ubiegłego roku w Parku Narodowym Killarney oznaczono trzy irlandzkie kukułki, aby śledzić ich migrację z Kerry, gdzie bytują do Afryki. Cuach KP, jako pierwszy z całej trójki, pokonał trasę 9000 kilometrów. Kukułka na krótko zatrzymała się w Fermoy w hrabstwie Cork, po czym udała do Killarney. Mary Sheehan, okręgowa konserwatorka NPWS z siedzibą w Parku Narodowym Killarney, usłyszała wczoraj pierwsze w tym roku wołanie kukułki.

Od zeszłego roku obserwuje się trzy kukułki oznaczone w Killarney w ramach projektu Cuckoo Tracking Project. Sheehan twierdzi, że wiedziała, iż ​​Cuach KP wrócił do Kerry szlakiem migracyjnym, który prowadził aż do Demokratycznej Republiki Konga i z powrotem, co wynikało z danych telemetrycznych.

Kukułki słyną z niezwykłego stylu rodzicielskiego. Zamiast budować własne gniazda i opiekować się własnymi młodymi, kukułki składają po jednym jajku w gnieździe innych ptaków. W Irlandii kukułki preferują gniazda świergotków łąkowych jako rodziców swoich młodych.

W środę 1 maja Mary Sheehan udała się w miejsce, gdzie mogła usłyszeć ich głosy, a wtedy usłyszała to, na co czekała od zeszłego lata – wołanie kukułki.

Mary Sheehan:

– Wiemy, że były w Afryce, a potem nagle znalazły się w Hiszpanii i po prostu czekaliśmy. Ludzie mówili, że słyszeli kukułkę, ale dzisiaj, kiedy usłyszałam kukułkę, pomyślałam: Tak, wróciłeś. Wróciłeś dokładnie tam, gdzie byłeś w zeszłym roku. I odbyłeś tę podróż. I to był Mayday, był taki wyjątkowy. To był idealny dzień, idealna pogoda. To był idealny czas, aby usłyszeć kukułkę.

Kukułki z Irlandii zostały dobrze zbadane w okresie lęgowym, jednak niewiele wiadomo na temat ich tras migracji ani miejsc, w których przebywają w Afryce na zimowe miesiące.

W Irlandii rozmieszczenie lęgów kukułki zmniejszyło się o 27% między spisem w pierwszym krajowym Atlasie Ptaków (1968–1972) a najnowszym Atlasem Ptaków (2007–2011).

Bogdan Feręc

Źr. RTB

Photo RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przepisy o podwyżka
Lotnisko w Dublinie