To przez strefy brakuje mieszkań
Strefy Presji Czynszowej (RPZ) miały przyczynić się do spowolnienia podwyżek czynszów na obszarach, gdzie rosły one w sposób niekontrolowany, ale właściciele domów i mieszkań są innego zdania.
Irlandzkie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości uznało, że przepis o możliwości podnoszenia czynszu o zaledwie 2% w ciągu roku, sparaliżował rynek mieszkaniowy i mieszkań zaczęło ubywać. Po stopniowym wprowadzeniu w większej części kraju zasad RPZ, z rynku najmu zaczęli wycofywać się właściciele domów i mieszkań, które przez lata były wynajmowane, a powodem było jakoby ograniczenie ich prawa do dowolnego dysponowania swoją własnością.
Jednocześnie znacząco skurczył się rynek kupowania mieszkań na wynajem, co było kolejnym powodem obniżenia ilości mieszkań proponowanych na wynajem. Wezwano, aby Departament Mieszkalnictwa zajął się tą sprawą, więc dokonał reformy przepisów.
Co ciekawe, z tą opinią zgadza się dyrektor generalny Instytutu Profesjonalnych Aukcjonerów i Rzeczoznawców Pat Davitt, który powiedział:
– Mówimy to od dłuższego czasu. Te ograniczenia paraliżują obecnie rynek, odkąd weszły osiem lat temu, czas się ich pozbyć. Nie ma co do tego absolutnie złudzeń.
Dyrektor Davitt dodaje, że najem w Irlandii staje się z roku na rok coraz bardziej kłopotliwy, a o czynsze rosną nieproporcjonalnie do wartości oferowanych nieruchomości. Rynek najmu prywatnego jest również z każdym rokiem szczuplejszy, a i mówi się, iż przysparza właścicielom mieszkań coraz więcej problemów.
Pat Davitt:
– Powodem, dla którego nie pojawiają się na rynku, są zbyt duże ograniczenia, a nieruchomości, które są obecnie na rynku, wielu, wielu właścicieli wynajmuje znacznie poniżej stawek czynszu [rynkowego]. Rynek musi się zrelaksować i wpuścić te nieruchomości na rynek po rynkowym czynszu – tylko o to prosimy.
Ekspert ds. mieszkalnictwa i wykładowca na Uniwersytecie Maynooth Rory Hearne powiedział natomiast, iż „czynsze przekraczają przystępność cenową” dla tak dużej grupy mieszkańców Irlandii, że potrzebne są programy ochronne.
Rory Hearne twierdzi nie bez racji:
– Najemcy naprawdę mają trudności. Pomysł, jakoby można było zezwolić na wzrost czynszów powyżej istniejącego pułapu 2%, jest po prostu zdumiewający. Kiedy patrzymy teraz na Dublin, średni czynsz wynosi 2000 euro miesięcznie. W wielu nowych budynkach w RPZ pobiera się astronomiczne czynsze. Rozwiązaniem nie jest pozbycie się minimalnej kontroli czynszów, którą posiadamy, która zapewnia pewien rodzaj kontroli istniejących czynszów, a i zapewnienia publicznych oraz niedrogich mieszkań socjalnych, które będą stanowić przeciwwagę dla prywatnego rynku najmu.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk
Photo by Rory Hennessey on Unsplash