Czas zakazać wapowania i przejść w stronę społeczeństwa wolnego od tytoniu
– Konieczne jest stopniowe wprowadzenie zakazu palenia, aby zapobiec uzależnieniu przyszłych pokoleń –
Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że irlandzki rząd powinien całkowicie zakazać sprzedaży waporyzatorów i dążyć do stopniowego zakazu wszelkich form palenia tytoniu.
Kelleher, były rzecznik ds. zdrowia narodowego w Fianna Fáil, komentował sprawę w 20. rocznicę wprowadzenia zakazu w sprawie palenia w miejscu pracy przez ówczesnego ministra zdrowia Micheála Martina.
Billy Kelleher:
– Jestem świadomy i z zadowoleniem przyjąłem zobowiązanie ministra zdrowia do wprowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych waporyzatorów osobom poniżej 18. roku życia. Jednakże uważam, że jako społeczeństwo powinniśmy pójść dalej. Wapowanie staje się obecnie bardzo popularne wśród młodszych ludzi, nawet wśród bardzo młodych ludzi, którzy nigdy wcześniej nie palili. Wiemy, że e-papierosy zawierają metale ciężkie, które są toksyczne dla człowieka, takie jak nikiel, cyna i ołów. Zawierają również środki aromatyzujące, takie jak diacetyl, substancja chemiczna powiązana z poważnymi chorobami płuc. Z wapowania nic dobrego nie wynika.
– Co więcej, musimy dojść do punktu, w którym będziemy stopniowo wprowadzać zakaz palenia dla przyszłych pokoleń. Inne kraje rozpoczęły ten proces. Na przykład nikt urodzony po 2009 r. nie będzie mógł palić w Wielkiej Brytanii. Rozumiem, że może się to wydawać być zakazem na wzór państwa niani, ale wpływ palenia zarówno na jednostki, jak i na szersze społeczeństwo jest naprawdę wyraźny – palenie zabija i kosztuje podatników setki milionów euro każdego roku w postaci dodatkowych kosztów opieki zdrowotnej. Rola rządu jest dla mnie bardzo jasna. Musimy uczynić świat bezpieczniejszym dla naszych obywateli. Zawsze powinniśmy ograniczać ryzyko dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.
– Jako były palacz wiem, jak trudno jest rzucić palenie papierosy, ale wiem też, jak wyzwalające może to być, gdy zerwiesz z nałogiem. Przede wszystkim jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom, aby nigdy nie pozwolili im się uzależnić.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. MEP Billy Kelleher