Irlandia może wycofać się z importu bezcłowej żywności z Ukrainy
Po rozpoczęciu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę państwa Unii Europejskiej podpisały memorandum, a następnie umowę, w której zobowiązały się do bezcłowego importu żywności z Ukrainy.
Obecnie toczą się rozmowy, które mają zakończyć się porozumieniem w kwestii importu produktów żywnościowych z Ukrainy, jednak część członków Unii Europejskiej, nie jest już tak chętna, aby te udogodnienia obowiązywały w skali, jaką mamy obecnie.
Trzy kraje są teraz zaangażowane w proces przedłużenia możliwości bezcłowego importu żywności z Ukrainy, a nawet rozszerzenia listy i należą do nich Polska, Francja oraz Włochy, ale na scenie pojawiła się również Irlandia.
Właśnie minister rolnictwa Charlie McConalogue stwierdził, iż rząd rozważa kroki, jakie powinien podjąć, a mogą być one zarówno w pełni zgodne z propozycjami trzech wymienionych wcześniej państw, jak i odbiegać od tych propozycji.
Minister McConalogue stwierdził:
– Europa wykazała się dużą stanowczością, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy i bardzo ważne jest, aby to kontynuować.
To jednak może stać się obecnie wyłącznie poparciem propozycji, której Irlandia nie będzie implementować na swój grunt, a mówi się też, iż w ramach ochrony swojego rynku żywności. Tym samym Irlandia nie sprzeciwi się przyjęciu przez Unię Europejską uzgodnienia, jednak nie będzie stosować zerowych ceł na import produktów żywnościowych z Ukrainy.
Jest też prawdopodobne, że część ceł, jakie Zielona Wyspa okresowo zawiesiła w imporcie towarów i artykułów z Ukrainy, a miało to miejsce w 2022 roku, zostanie zniesiona, więc gama produktów objętych opłatami celnymi i skarbowymi, zostanie na wyspie zwiększona.
Ma to związek z protestami rolników, jakie odbywały się w Irlandii, a i petycją, jaka wpłynęła do Departamentu Rolnictwa. Wówczas centrale zrzeszające irlandzkich rolników stwierdziły, iż bezcłowy import żywności, w tym płodów rolnych odbija się na ich dochodach i opłacalności produkcji. Rolnicy z Irlandii wyrazili również swoje głębokie niezadowolenie z importu tanich produktów z niektórych państw, w tym z Ukrainy.
Źr. Business Post
Bogdan Feręc
Photo by Thomas Gamstaetter on Unsplash