Ostatni dzień karnawału

Pancake Tuesday to znane w krajach zachodu święto, które kończy okres karnawału, a jak wiemy, jutro przypada Środa Popielcowa, więc osoby wierzące wejdą w okres Wielkiego Postu.

Pancake Tuesday to jednak tradycja trochę podobna do naszego polskiego Tłustego Czwartku, choć są również różnice, jak Pancake Race, czyli wyścig z naleśnikiem. W podstawach to bieg z patelnią, na której leży naleśnik, a tradycja sięga swoimi korzeniami 1445 roku, kiedy pewna kobieta z Olney – miasta w Wielkiej Brytanii, tak zajęta była smażeniem naleśników, że w chwili, gdy usłyszała bicie dzwonów na wieczorną mszę, wybiegał z domu z patelnią w ręku. Jak mówi legenda, patelnię trzymała przez całą drogę do kościoła.

Obecnie tradycyjnym dystansem Wyścigu z Naleśnikiem jest 380 metrów, a zwyczaj ten kultywowany jest w niektórych częściach Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Czasami można też zobaczyć wyścigi z naleśnikiem w innych państwach, a niektórzy próbowali go zaszczepić na polski grunt, jednak ten zwyczaj nie zjednał sobie w kraju nad Wisłą zwolenników.

W anglosaskich krajach katolickich Pancake Tuesday znany jest również pod nazwą Shrove Tuesday, co oznacza uzyskiwanie tego dnia rozgrzeszenia za grzechy, spowiedź i pokutę.  

We Francji dzień ten nazywany jest natomiast Mardi Gras, czyli Tłusty Wtorek, a tego dnia w domach nad Loarą na stoły trafia, całe tłuste jadło, by nie było dostępne od Środy Popielcowej. W czasach współczesnych Francja implementowała zwyczaj smażenia naleśników, które zamiast chleba są bazą do ucztowania na tłustych potrawach.

W Wielkiej Brytanii zwyczaj Pancake Tuesday sięga wśród chrześcijan XVI wieku, więc zadaje też kłam twierdzeniom, że jest to zwyczaj Irlandzki, który rozszedł się z Zielonej Wyspy na świat. W tradycyjnych irlandzkich domach Pancake Tuesday świętowany jest zwyczajowo późnym popołudniem i wieczorem, a to wówczas panie domu smażą ogromne ilości naleśników. W Irlandzkich książkach kucharskich można jednak znaleźć przepisy na naleśniki z roku 1439, które kiedyś podawane były zazwyczaj z owocami, jakie dostępne były o tej porze roku. Najczęściej jednak naleśniki obsypywane były tylko cukrem albo polewane miodem lub na wsiach śmietaną.

Szczyt popularności tego święta przypada w Irlandii na lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, by następnie zmiana upodobań kulinarnych, dała efekt zanikania tej tradycji. Obecnie w Irlandii część osób bardziej niż symbolicznie zaznacza to święto, więc zjada maksymalnie kilka naleśników na śniadanie lub kolację.

Tak świętuje Pancake Tuesday Ambasada Republiki Irlandii w Polsce:

Bogdan Feręc

Źr. Mat. prasowe

Photo by Evgheni Russu on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Technologia rozpozna
Irlandia popiera prz