Amnestia dla osób, które nie płacą abonamentu telewizyjnego
Pomysłów, jak rozwiązać irlandzki problem z abonamentem telewizyjnym pojawia się coraz więcej, a i można je nazwać ciekawymi, gdyż idą już teraz w stronę finansowania, które nie będzie kojarzyć się z wnoszeniem opłat przez mieszkańców kraju.
Nawiasem mówiąc, w takiej lub innej formie wciąż będzie przez nas płacony i to przez wszystkich, gdyby w życie weszła regulacja zaproponowana przez Sinn Féin. Właśnie dzisiaj do Dáil wniesiona zostanie propozycja ustawy, która znosić będzie ze skutkiem natychmiastowym abonament telewizyjny, a i wprowadzi amnestię dla osób, które wcześniej zaprzestały wnosić tę opłatę, a wciąż korzystały z telewizorów.
Sinn Féin proponuje, co w szczegółach przedstawi poseł Pearse Doherty, aby media publiczne w całości finansowane były z budżetu państwa, a rozdziałem środków powinna zająć się nowa Rada ds. Mediów, czyli Coimisiún na Meán.
Niestety ugrupowanie Mary Lou McDonald spotka się z oporem ze strony rządu, co już zostało zapowiedziane, gdyż gabinet i minister ds. mediów Catherine Martin czekają na opinię w kwestii dalszego funkcjonowania mediów publicznych w Irlandii.
Poseł z Cork Thomas Gould powiedział:
– W roku ubiegłym przed sądami stanęło 13 000 osób za niepłacenie abonamentu telewizyjnego. Jeśli pomnożyć to przez opłatę w wysokości 160 €, otrzymamy utracony dochód w wysokości 2,2 miliona euro.
To nie wszystkie wydatki, na jakie narażony zostanie budżet, o ile propozycja Sinn Fein będzie przyjęta, chociaż i w przypadku pomysłu rządu, trzeba będzie dofinansować An Post, które obecnie zajmuje się pobieraniem opłat abonamentowych. Jeśli tę rolę przejmie Revenue, jak chce koalicja rządząca, An Post utraci ok. 7% prowizji za zarządzanie licencjami telewizyjnymi. W takim przypadku Sinn Féin uważa, że z budżetu na konto An Post powinno trafić dodatkowe finansowanie w kwocie 12,5 mln €.
Jednocześnie Sinn Féin ustami posła Doherty’ego skrytykowało rząd za opieszałość w kwestii podejmowania decyzji dotyczącej dalszych losów abonamentu telewizyjnego i samego finansowania RTÉ, a argumentuje, iż w całej Europie opłata ta przechodzi głęboką modernizację. Sinn Féin dodaje, że większość państw wchodzi w model finansowania nadawców publicznych z budżetów krajowych, co rozwiązuje problem ze ściągalnością abonamentu.
Poseł Doherty dodał, że zniesienie opłaty licencyjnej położy kres jej regresywnemu charakterowi, w którym ci, którzy zarabiają mniej, relatywnie ponoszą znacznie większe obciążenia finansowe – wszyscy bowiem muszą płacić tę samą opłatę ryczałtową.
*
Panie pośle, a w waszym pomyśle będzie inaczej? W podatkach zbierzecie dokładnie tyle samo każdemu, więc podatek nazywany przez Pana regresywnym pozostanie, chociaż ukryjecie go w innych opłatach podatkowych. Jest to tylko rozmycie przejrzystych zasad pobierania abonamentu telewizyjnego, więc robienie wody z mózgu mieszkańcom kraju, weszło wam w krew.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Jonas Leupe on Unsplash