Gratulacje za cięcia świadczeń dla Ukraińców
Irlandzkie społeczeństwo doceniło gest rządu, który zadecydował o istotnym obniżeniu świadczeń, jakie w ramach pomocy międzynarodowej otrzymywać będą uchodźcy z Ukrainy i do Kancelarii Premiera nadchodzi wiele listów z wyrazami poparcia tego kroku, jak i gratulacji dla samego Leo Varadkara.
W listach przewijają się słowa, iż pomoc tak, ale nie na takim poziomie, a w jednym z listów znalazło się to zdanie:
– Nie jesteśmy misją katolicką!
Rząd w reakcji na ogromną ilość uchodźców z Ukrainy zadekretował, że od 1 lutego 2024 roku kwota pomocy socjalnej dla osób, które pojawiać się będą w Irlandii jako uchodźcy wojenni, wynosić ma 38,80 €, więc obniżona zostanie z 220 € na tydzień. Będzie to dotyczyć osób, które zakwaterowane zostaną w lokalizacjach wynajmowanych przez państwo, ale i tu nastąpią zmiany, gdyż z takiej możliwości korzystać będą mogli przez 90 dni.
W tej sprawie w kraju rozpętała się też niewielka polityczna awantura i niektóre ze środowisk ostro krytykowały propozycję ministra ds. integracji Roderica O’Gormana, jednak rząd pozostał na stanowisku, że nie może rozdawać pieniędzy w tak rozrzutny sposób.
Obecnie w Irlandii przebywa już ponad 102 000 uchodźców z Ukrainy, a 73 000 przebywa w zakwaterowaniu państwowym. Pozostali, jak wynika z oficjalnych informacji, mieszkają na własny koszt.
Krok rządu w kierunku obniżenia stawek pomocy socjalnej jest chęcią powstrzymania napływu uchodźców z Ukrainy, ale i dostosowaniem pomocy państwa do jego możliwości, jak i do poziomu pomocy, jaka udzielana jest w innych państwach unijnych.
W kolejnych e-mailach, jakie napływały do Departamentu Taoiseacha, można było przeczytać, że „Irlandia okazała się zbyt flaithiúlach*” i kraj był w tym zakresie zbyt otwarty. W kolejnym liście, a ten trafił do prasy w ramach wolnego dostępu do informacji, znalazło się stwierdzenie, że tak dużo Ukraińców pojawiło się w Irlandii, gdyż „otrzymywali tu znacznie większe pieniądze w porównaniu z resztą Europy”.
W następnym czytamy:
– My, Irlandczycy, przez cały czas walczyliśmy jednak o mieszkania i opiekę medyczną.
* flaithiúlach = hojny
Bogdan Feręc
Źr. Extra.ie
Photo by Brando Makes Branding on Unsplash