Okręt Marynarki Wojennej Republiki Irlandii idzie na żyletki
LÉ Eithne, który kończy w 2024 roku 40 lat, przejdzie do historii, gdyż i nie udało się zrealizować pomysłu, który przekształciłby ten okręt na muzeum.
LÉ Eithne to także ostatni okręt wojenny, jaki wybudowany został w Cork, a było to w stoczni Verlome, która następnie została zamknięta. Okręt był też pierwszym, a ówcześnie bardzo nowoczesnym, który mógł być miejscem stacjonowania helikopterów, a i jako pierwszy pokonał Atlantyk i zawitał do portów Ameryki Północnej.
Obsługę LÉ Eithne stanowi 75-osobowa załoga, która miała dosyć wygodne pomieszczenia mieszkalne, ale i to przez lata służby się zmieniało i nawet renowacja okrętu, nie dawała możliwości przystosowania do obecnych standardów.
Wcześniej ze służby Irlandia wycofała dwa inne swoje okręty wojenne, czyli LÉ Ciara i LÉ Orla, które były nieco mniejsze od LÉ Eithne, a jedną z przyczyn była zbyt mała ilość załogantów, więc brak możliwości stworzenia pełnej obsady okrętów.
Jak podaje Departament Obrony, statki wycofane ze służby, wystawiane są na aukcje, a jeżeli nie znajdzie się nabywca, oddawane na złom. Trzy statki, o których mowa była wcześniej, stanowią łącznie 1/3 irlandzkiej floty, więc ich brak stanie się dużym uszczerbkiem w obronności morskiej Republiki.
Po pieszych doniesieniach o przejściu w stan spoczynku okrętu LÉ Eithne, zainteresowanie jego przejęciem wyraziła Rada Hrabstwa Cork, która chciała z niego uczynić atrakcję turystyczną. Jednak w toku rozmów uznano, iż po pierwsze byłoby to dużym obciążeniem finansowym dla Rady, a i nie było pewności, czy powstałe na nim muzeum, cieszyć się będzie powodzeniem.
Tym samym okręt zostanie wystawiony do przetargu, a o ile nie znajdzie się oferent, trafi po demontażu do jakiejś huty, by stać się jedynie masą płynnego metalu.
Naval Service ma już plany zakupu nowej jednostki pływającej, która mogłaby zastąpić trzy wycofane okręty, a mówi się o okręcie wielozadaniowym. Departament Obrony potwierdza, że ten projekt jest w fazie rozwojowej.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo CC BY-SA 2.0