Czy nareszcie powstanie?

Plany budowy obwodnicy Galway powstały już kilkanaście lat temu, a w tej sprawie wciąż toczą się rozmowy, a i pojawiają się kolejne kłody, jakie pod nogi inwestora, czyli Rady Miasta rzucane są przez instytucje akceptujące plany.

Obecnie An Bord Pleanála ponownie rozważa plany budowy 18-kilometrowej obwodnicy miasta Galway, gdyż wcześniejszy projekt został odrzucony, albowiem nie uwzględniono w nim aspektów środowiskowych. W zawiadomieniu na stronie internetowej An Bord Pleanála wskazano, że projekt został złożony w tym miesiącu, co oznacza, że ​​projekt jest obecnie formalnie rozpatrywany na nowo.

Zarząd Planowania Przestrzennego twierdzi, że decyzja w sprawie wniosku zostanie wydana w odpowiednim czasie, czyli na tym etapie nie podano terminu, kiedy to może nastąpić. Organ odpowiedzialny za planowanie nie ma obowiązku zorganizowania kolejnego przesłuchania ustnego w sprawie tej propozycji, może jednak zdecydować się na to przed podjęciem ostatecznej decyzji, zwłaszcza w świetle aktualnych informacji dostarczonych przez wnioskodawców.

Proponowana trasa, która ma powstać przy wsparciu władz miasta i hrabstwa, a także Transport Infrastructure Ireland, miała przebiegać od końca istniejącej autostrady M6, po wschodniej stronie miasta, do lokalizacji na zachód od wioski Bearna. Obejmowałby to zarówno drogi jednopasmowe, jak i dwujezdniowe, wraz z nowym skrzyżowaniem przez rzekę Corrib.

Pierwotnie plany obwodnicy złożono w An Bord Pleanála w 2018 r., a w 2020 r. odbyła się długa rozprawa ustna, po czym termin wydania ostatecznego orzeczenia był wielokrotnie przesuwany. Ostatecznie decyzja o zatwierdzeniu projektu z 2021 r. została uchylona przez Wysoki Trybunał po tym, jak An Bord Pleanála przyznała, że ​​nieuwzględnienie Planu Działań na rzecz Klimatu uniemożliwia wydanie pozwolenia.

W związku z tym wniosek należy ponownie rozpatrzyć. Orzeczenie „uchylić i umorzyć” oznacza, że ​​sprawa zostanie faktycznie otwarta ponownie w celu naprawienia przyznanego błędu i podjęcia nowej decyzji.

Obie Rady, bo Miasta i Hrabstwa wyrażają pewność, że ich plany wytrzymają taką kontrolę. Przyjmuje się również, że urzędnicy władz lokalnych pracowali nad rozwiązaniem ewentualnych problemów, które mogły pojawić się w ostatnich miesiącach, i odpowiednio zaktualizowali przekazane informacje.

Przeciwnicy projektu twierdzą, że nie uwzględnia on zobowiązań państwa w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Twierdzą jednocześnie, że potrzebny jest radykalnie ulepszony plan zrównoważonego transportu, aby zmniejszyć korki na ulicach Galway, z którymi codziennie borykają się tysiące osób dojeżdżających do pracy w mieście.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo CC BY-SA 2.0 DEED Joseph Mischyshyn

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zbliżają się chł
Które państwa są