Rząd musi znieść płacę poniżej minimalnego wynagrodzenia

Młodzież Partii Pracy wzywa rząd do ochrony młodych pracowników w Irlandii i zniesienia stawek płac poniżej minimalnych obowiązujących w kraju.

Krajowa Rada Partii Pracy Młodzieży stwierdziła, że ​​budżet na rok 2024 to zmarnowana szansa.

Krajowy Komitet Wykonawczy stwierdza:

W budżecie na 2024 rok pominięto młodych ludzi. Rząd nie zajął się kwestią płacy poniżej minimalnej. Zbyt wielu pracodawców wykorzystuje młodych ludzi jako tanią siłę roboczą, a rząd to zignorował. Obecnie stawka wynagrodzenia poniżej minimalnego oznacza, że ​​pracownicy poniżej 18 roku życia otrzymują zaledwie 7,91 euro. Jest to 70% płacy minimalnej. Pracownicy, którzy ukończyli 18 rok życia, mają prawo do 80% (9,04 euro), a pracownicy w wieku 19 lat – 90% (10,17 euro). Młodzi pracownicy w wieku poniżej 20 lat mogą otrzymywać wynagrodzenie już od 7,91 euro. Mimo że są pełnoletni, więc pracownicy ci są wykorzystywani.

Fine Gael dokonała wyboru w tym budżecie i faworyzowała lepiej sytuowanych. Nie myśli się ani nie bierze pod uwagę studentów lub młodych pracowników, którzy potrzebują pomocy, aby kontynuować naukę, pomagać rodzinom lub rozpocząć samodzielną działalność. Młodzi ludzie w Irlandii po raz kolejny zostali pozostawieni sami sobie w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia. 

Środki dla uczniów albo nie istniały, albo miały charakter symboliczny. Chociaż popieramy dążenie do obniżek opłat, niewielki wzrost finansowania w formie dotacji jest zdecydowanie niewystarczający. Rzeczywistość jest taka, że ​​budżet ten będzie kroplą w morzu, w którym tonie większość studentów. 

Labour Youth potępia decyzję rządu o niepotwierdzeniu decyzji i podjęciu jakichkolwiek działań w celu ochrony młodych pracowników w Irlandii. Nie potrzebujemy małych obietnic, potrzebujemy prawdziwych zmian. Ten budżet to zmarnowana szansa. Chroni bogatych, ale zawodzi obywateli klasy robotniczej i z pewnością nie chroni młodych ludzi w Irlandii.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Labour Party

Photo by Marcel Strauß on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: