Komentarz budżetowy: Tánaiste z zadowoleniem przyjmuje rozszerzenie globalnego zasięgu Irlandii w budżecie na 2024 rok
Tánaiste i minister spraw zagranicznych Micheál Martin z zadowoleniem przyjęli budżet na przyszły rok, jako budżet, który poszerza globalny zasięg Irlandii i potwierdza zaangażowanie rządu w inwestowanie w miejsce Irlandii na świecie.
Budżet Departamentu na pomoc rozwojową na 2024 r. wzrośnie o 60 mln euro do 776,5 mln euro, co stanowi wzrost o 8,4% w stosunku do alokacji na 2023 rok. Na podstawie bieżących szacunków całkowita oficjalna pomoc rozwojowa (ODA) ze wszystkich rządów na rok 2024 wyniesie 2 miliardy euro. Zwiększenie o 60 mln euro wkładu ODA Departamentu Spraw Zagranicznych obejmuje znaczny wzrost wkładu Irlandii w międzynarodowe finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu.
Tánaiste Micheál Martin powiedział:
– W sytuacji, gdy świat stoi przed coraz większymi wyzwaniami wynikającymi ze skutków zmian klimatycznych, konfliktów i braku bezpieczeństwa żywnościowego, z zadowoleniem przyjmuję zwiększenie budżetu na następny rok dla Departamentu Spraw Zagranicznych na pomoc rozwojową.
To zwiększenie pozwoli Irlandii dotrzeć do większej liczby osób, szczególnie tych dotkniętych zmianami klimatycznymi i kryzysem humanitarnym. Zapewnienie dodatkowych 42,5 mln euro na finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu gwarantuje, że zgodnie z harmonogramem wywiążemy się z naszego zobowiązania polegającego na zapewnianiu do 2025 r. co najmniej 225 mln euro rocznie na finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu.
Budżet na 2024 r. przewiduje także dalsze i zwiększone inwestycje we wsparcie Porozumienia Wielkopiątkowego. W okresie utrzymującej się niepewności w Irlandii Północnej ogłosiłem zwiększenie środków na Fundusz Pojednania o 2 mln euro, co oznacza wzrost o 40% w stosunku do 2023 r., co oznacza, że łączna kwota po raz pierwszy w historii funduszu wyniesie ponad 7 mln euro.
Zwiększymy również finansowanie Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego Shared Island o 600 000 euro z tego Departamentu, przy czym w przyszłym roku łączna kwota funduszu wzrośnie do 2,5 mln euro za pośrednictwem funduszu Shared Island Fund. rok. Jest to inicjatywa mająca na celu promowanie praktycznej współpracy Północ-Południe.
Ten budżet podtrzymuje inwestycje w służbę paszportową w 2024 r., w tym w zasoby kadrowe i inwestycje kapitałowe.
Minister rozwoju międzynarodowego i diaspory Sean Fleming powiedział:
– To zwiększone zaangażowanie w pomoc rozwojową pozwoli nam jeszcze bardziej wzmocnić reakcję Irlandii na głód i niedożywienie na całym świecie. W 2023 r. ponad 345 milionów ludzi będzie dotkniętych wysokim poziomem braku bezpieczeństwa żywnościowego, co stanowi dwukrotnie więcej niż w 2020 r. Jest to oczywiście niedopuszczalne. Irlandia odgrywa wiodącą rolę międzynarodową w odpowiedzi.
Jako minister ds. diaspory mam przyjemność ogłosić przeznaczenie dodatkowej kwoty 1,5 miliona euro na rządowy Program Wsparcia Emigrantów, który wspiera organizacje społeczności irlandzkiej na całym świecie. Spowoduje to zwiększenie początkowej alokacji budżetu ESP na rok 2024 do kwoty 15,395 mln euro, najwyższej w historii, co bardzo pasuje do przygotowań do obchodów 20. rocznicy ustanowienia programu w 2004 r. Wsparcie naszej diaspory pozostaje w tym zakresie kluczowym priorytetem Rząd i ten budżet zapewniają społeczności irlandzkie oraz irlandzkie dziedzictwo i kulturę na całym świecie.
Minister do spraw europejskich Peter Burke powiedział natomiast:
– Pogłębianie naszych relacji z UE i naszych wpływów na szczeblu UE jest głównym celem rządu. Dodatkowe finansowanie w wysokości 500 000 euro zostanie zapewnione w celu zwiększenia liczby irlandzkich oddelegowanych ekspertów krajowych w instytucjach UE.
Uznając, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę polityka rozszerzenia UE odzyskała znaczną dynamikę, w budżecie na 2024 rok, ustanawia się nowy system finansowania projektów przyspieszających reformy związane z rozszerzeniem w krajach kandydujących do UE. Na ten program zostanie przeznaczona początkowa kwota 1 miliona euro.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. DFA
Photo by Hannah Busing on Unsplash