Na nowych zasadach wyborczych rządzić będzie koalicja Sinn Féin i Fianna Fáil?

Jeżeli przyjrzeć się aktualnym wynikom sondaży, a już po zmianie ilości miejsc w parlamencie, po przyszłorocznych wyborach możliwa będzie koalicja większościowa, a złożona z dwóch partii.

Taką dziwaczną, ale i taką samą mamy obecnie, mogłoby stworzyć z Sinn Féin i Fianna Fáil, którym do siebie najbliżej, bo to ona uzyskuje na podstawie danych zebranych we wrześniu wymaganą ilość głosów, by mieć większość parlamentarną. W nowym modelu koalicja „SF” i „FF” uzyskują 102 mandaty, więc mają większość w Dáil, w którym zasiadać będzie 174 posłów.

Sondaż z poprzedniego miesiąca mówi, że Sinn Féin popiera 33% wyborców, Fine Gael 21%, Fianna Fáil 18%, Socjaldemokrację 6%, Partię Pracy 3%, Solidarność-PBP 3%, Aontú 2%, Partię Zielonych 2% i niezależnych 10%.

To jednak oznacza, że podział mandatów wyglądałby następująco: Sinn Féin 67 miejsc w Dáil, Fine Gael 40, natomiast Fianna Fáil wprowadziłaby 35 posłów. Niezależni wprowadzą 15 posłów, Socjaldemokracja 9, Partia Pracy 3, Solidarność z PBP 3, a Aontú 1 posła. Duża zmiana szykuje się dla Partii Zielonych, bo to ugrupowanie może mocno stracić i będzie zajmować w kolejnej kadencji tylko 1 miejsce w parlamencie.

Obecnie wydaje się, że o ile po wyborach partie uzyskają takie wyniki, jak prezentowane obecnie, współpraca Sinn Féin i Fianna Fáil zdaje się najsensowniejszą, bo w innym przypadku, czyli kurczowego trzymania się władzy przez aktualną koalicję rządzącą, powstanie polityczny landrynek, a Fianna Fáil i Fine Gael będą zmuszone doprosić do rządu przynajmniej dwie partie o konotacjach socjalistycznych.

Tego jednak ich wyborcy mogą nie zaakceptować, więc poparcie dla obu ugrupowań i to tuż po wyborach, spadnie do bardzo niskiego poziomu.

Tak się właśnie stało, że działając w zgodzie z postanowieniami Konstytucji Republiki Irlandii, Komisja Wyborcza wywołała niemałe zamieszanie na scenie politycznej, a wynik przyszłorocznych wyborów będzie niezwykle ciekawy i może dać całkowite przemodelowanie systemu rządzenia państwem.

Bogdan Feręc

Źr. Sunday Independent

Photo CC BY-SA 3.0 AnCatDubh

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: