Najemcy boją się ubiegać o ulgę podatkową

Dane pochodzące z RTB pokazały, iż zaledwie 10% najemców ubiegało się do tej pory o ulgę podatkową w wysokości 500 € na osobę i 1000 € na parę, w ramach rządowego programu ulgi podatkowej od czynszu.


W Residential Tenancies Board zarejestrowanych jest ok. 400 000 najemców, jednak zaledwie 40 631 zwróciło się o przyznanie im ulgi podatkowej, co oznacza, że tylko niewiele ponad 10% ze wszystkich uprawnionych. Od 2022 r. łącznie 238 066 najemców skorzystało z tej możliwości, a rzecznik prasowa Taxback.com Marian Ryan powiedziała, iż wielu najemców nie ubiega się o ulgę podatkową „ze strachu”. 

Marian Ryan:

– Ludzie boją się rozmawiać z właścicielami, aby uzyskać informacje, których potrzebują. Boją się, jeśli w rozmowie z właścicielem powiedzą: „Jaki jest mój numer rejestracyjny RTB?”, właściciel odpowie „Oto twój numer i musimy podnieść czynsz”. Odkrywamy to często – a nawet ludzie przychodzą do nas, mówiąc: „Właściciel podniósł mój czynsz we wrześniu ubiegłego roku, a teraz mówi o ponownym podniesieniu go po raz drugi”. 

Ulga podatkowa z tytułu czynszu wprowadzona została w budżecie na 2023 r. O ulgę można było ubiegać się z mocą wsteczną za 2022 r. i można ją również wnioskować za 2023 r. Ulga dostępna będzie do 2025 r., a przyszłość poza tym okresem zostanie ustalona przez rząd. Pojedynczy najemca może ubiegać się o 500 euro, podczas gdy małżeństwa lub partnerzy mogą ubiegać się o kwotę zwrotu w wysokości 1000 euro. O ulgę mogą ubiegać się również rodzice płacący czynsz za dziecko, jeśli uczęszcza ono do instytucji trzeciego stopnia nauczania, a wynajmowana nieruchomość, w tym zakwaterowanie dla studentów, musi być wykorzystywane specjalnie do ich edukacji. 

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Photo by Maria Ziegler on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W kraju było nieco
Co mają do straceni