Część osób rezygnuje z wakacji
Koszty życia w Irlandii od dawna są wysokie, jednak wzrosły dramatycznie w ostatnich 18 miesiącach, co wpływa na wiele rodzin, które podejmują próby ograniczenia wydatków.
W tym roku do pakietu oszczędności, jakie wprowadzają rodziny, doszła rezygnacja z wyjazdów wakacyjnych, a jak mówi wiele osób, zmuszeni zostali przez ich sytuację finansową do znacznego ograniczenia wydatków na wakacje. Informacja pojawiła się tuż po opublikowaniu Indeksu Nastrojów Konsumenckich, który prowadzi Credit Union, a w tym ujawniono, że nastroje konsumentów nieco się poprawiły.
Prawie 1/3 respondentów odpowiedziała, że nie stać ich na tegoroczne wakacje, a podobna ilość ankietowanych mówi, że nie będzie ich stać na wydatek wakacyjny w takiej kwocie, jak miało to miejsce wcześniej. ¼ dodaje, iż wpływ inflacji nie będzie oddziaływał na ich wydatki wakacyjne i nie zmienią się ich plany. 8% zamierza w tym roku wydać więcej na wakacje, niż było to rok wcześniej.
Komentując wyniki z badania indeksu nastrojów, ekonomista Austin Hughes powiedział, że w ujęciu ogólnym, wydatki na wakacje zostaną w tym roku ograniczone, a i mniej osób planuje obecnie wydać na wakacje więcej, co jest odwróceniem zachowań a lat ubiegłych.
Najrzadziej problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pieniędzy na wakacje zgłaszali ludzie młodzi, a najczęściej ankietowani w wieku średnim, chociaż grupa wiekowa 55 – 64 lata miała największe trudności z opłaceniem wakacji. 65-latkowie i osoby starsze, znacznie rzadziej odpowiadały, że nie stać ich na wakacyjną przerwę. W ujęciu ogólnym, w tym roku w Irlandii ok. 2/3 respondentów ograniczyć ma wydatki na wakacje, co wiąże się z wysokimi kosztami utrzymania.
Ciekawie wygląda też Indeks Nastrojów Konsumenckich, a z niego właśnie wynika, że zaufanie konsumentów lekko się podniosło, jak przedstawia to pracownia Core Research. W czerwcu wyniosło ono 63,7, a jeszcze w maju wskaźnik wynosił 62,4. Ten niewielki wzrost może sugerować, że sytuacja w kraju nie zmieniła się na tyle, by wpływać na większą część społeczeństwa, a jednocześnie pozostaje w nim obawa, że niewiele zmieni się w najbliższych miesiącach. Ważne jest również, że poziom obaw wzrósł w Irlandii do najwyższego poziomu od 14 lat, a ludzie martwią się już o zbliżającą jesień i zimę. Na poprawę nastrojów wpływ może mieć doskonała obecnie pogoda i zbliżający się okres wakacyjnych przerw, jednak nastroje mogą się pogorszyć już w sierpniu, kiedy zaczną się wydatki związane z powrotem dzieci do szkoły, a niektóre osoby zaczną też gromadzić zapasy paliw grzewczych na okres zimy.
Na poprawę nastrojów może mieć również wpływ obniżająca się lekko inflacja, jednak w tym przypadku respondenci zgłaszali, iż boją się, że jesienią ceny produktów konsumpcyjnych ponownie zaczną wzrastać.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Bermix Studio on Unsplash