Irlandia zgodziła się na uruchomienie „rejestru wojennego”

Premier Leo Varadkar powiedział, iż zgodził się i podpisał pod dokumentem, który powołuje do życia tzw. rejestr wojenny, a będzie on zbierał dowody, które pozwolą ścigać przywódców Rosji, którzy odpowiedzialni są wywołania wojny na Ukrainie.

Wg Varadkara, dokument jest też zapewnieniem, iż sprawiedliwość powinna dotyczyć wszystkich, więc również przywódców państw, o ile dopuszczają się zbrodni lub wywołują przemoc. Dokument podpisany został przez 46 państw należących do Rady Europy, a jego głównym zadaniem będzie zbieranie dowodów przeciwko członkom rosyjskiej ekipy rządzącej, nie wyłączając z tego prezydenta Federacji Rosyjskiej, ministrów tamtejszego rządu, dowódców wojskowych i osób, które z nimi współpracują.

Nowy dokument położy też podwaliny pod utworzenie programu reparacji wojennych, jakich żądać będzie Europa w imieniu Ukrainy, ale też samo państwo ukraińskie po zakończeniu wojny.

Irlandzki premier dodał, że kraje europejskie już teraz pracują, aby zgromadzić dowody ze zbrodniczej działalności Rosji na Ukrainie, co pomoże w ocenie sytuacji w późniejszym terminie, ale będzie też pomocą w prowadzeniu przyszłych procesów przeciwko odpowiedzialnym za napaść na Ukrainę.

Wczoraj wieczorem Leo Varadkar spotkał się z irlandzką sędzią i przewodniczącą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Síofrą O’Leary, z którą omawiał szczegóły programu, ale i zaplanowane ma dwustronne spotkanie z premier Islandii Katrín Jakobsdóttir, donosi RTE. Taoiseach weźmie także udział w dwóch sesjach poświęconych utrzymaniu jedności europejskiej na Ukrainie.

Część państw UE popiera wniosek Ukrainy o powołanie trybunału do osądzenia rosyjskich przywódców za zbrodnie wojenne, a w oświadczeniu Rady Europy czytamy, że pierwotnie program ustanowiony będzie na trzy lata i „utoruje drogę do przyszłego międzynarodowego kompleksowego mechanizmu odszkodowań dla ofiar rosyjskiej agresji”.

Premier Varadkar powiedział dodatkowo, że trwają również prace nad zwiększeniem wsparcia dla Ukrainy w krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Belgijski premier Alexander De Croo stwierdził natomiast, że „ważne jest, aby przekazać ludziom wiadomość, tym, którzy ponieśli szkody, że o nich nie zapomnimy i że podejmiemy działania”.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo CC BY 2.0 Ministry of Defense of Ukraine

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Linie lotnicze zapł
Nike uruchomiała no