Wilno na wakacje – 700-lecie miasta to idealny czas na poznanie jego turystycznej strony

Wilno, szczególnie w nadchodzących, letnich miesiącach, oferuje odwiedzającym wiele możliwości na udany wypoczynek, ale też i zabawę. Lot balonem o zachodzie słońca, spływ kajakowy, udział w koncertach i wystawach na świeżym powietrzu, a może poznawanie kulinarnej strony miasta? Na gości czeka wiele atrakcji i unikatowych wydarzeń.

Weekendowy wypad na zwiedzanie

Ciepłe miesiące sprzyjają eksplorowaniu nowych miejsc, a Wilno to świetna destynacja na weekendowy wypad. Zwiedzanie można zacząć od zamku Giedymina, z którego roztacza się panorama miasta. Smakosze mogą wybrać się do licznych restauracji w poszukiwaniu idealnego przysmaku – słynnego litewskiego chłodnika, który jest jednym z ulubionych dań Litwinów w okresie letnim, lub kufla wysokiej jakości piwa rzemieślniczego z dodatkiem smażonego chleba. Niektóre restauracje zachęcają do wyboru historycznej kuchni wileńskiej, odtworzonej specjalnie z okazji jubileuszu, oferując degustację najbardziej charakterystycznych dla Wilna potraw – zrazów Nelsona czy kugla jerozolimskiego.

Atrakcje czekające na odwiedzających podczas jubileuszu Wilna

Jednym z najważniejszych punktów programu obchodów 700-lecia Wilna będzie festiwal muzyczny „Młode jak Wi(l)no”, odbywający się w jednym z ulubionych miejsc mieszkańców – w parku na Zakrecie (po lit. Vingis). Z kolei „Muzyka dla Wilna” to projekt muzyczny łączący siedmiu światowej sławy kompozytorów, którzy uchwycą ducha Wilna poprzez dźwięk. Wśród muzyków będą: Michael Gordon (USA), Anna Korsun (Ukraina) czy Toshio Hosokawa (Japonia). Wydarzenia muzyczne odbywać się będą od 6 maja do 6 lipca.

Spojrzenie w przeszłość przez artystyczną soczewkę

W muzeum „MO” w Wilnie zobaczyć można wystawę, która prezentuje przeszłość i teraźniejszość Wilna, jego tożsamość narodową i kulturową oraz transformację w nowoczesne europejskie miasto. Reżyserem tej niezwykłej podróży w czasie jest Oskaras Koršunovas, jeden z najwybitniejszych litewskich reżyserów artystycznych.

Od maja goście będą mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć życia w Wilnie takim, jakim było ono 200 lat temu. Nowoczesne technologie światła, dźwięku, projekcji i rozszerzonej rzeczywistości pozwolą zwiedzić zrekonstruowane dawne miasto i zobaczyć, jak przed wiekami wyglądały ulubione miejsca w Wilnie, jakie perełki urbanistyczne zachowały się do dziś, gdzie mieszkały elity i znane osobistości. To wszystko zobaczyć można będzie w Muzeum Narodowym Litwy w bezpłatnym pawilonie, otwartym 24 godziny na dobę przez cały sezon.

Jeszcze więcej atrakcji

Wileńskie Biennale Sztuki Performance, czyli festiwal zaprojektowany specjalnie z okazji jubileuszu miasta, wprowadzi sztukę do najbardziej nieoczekiwanych miejsc: parków, ulic, historycznych i nowych budynków. Potrwa on od 26 lipca do 6 sierpnia.

Wilno planuje również ułatwić urlopowiczom wejście w jesień poprzez coroczny „Festiwal Dni Stolicy 2023”. Festiwal, który jest największą z miejskich imprez, co roku przyciąga tłumy. Spektakle taneczne, pierwszy utwór operowy wskrzeszony przy pomocy AI, wystawy, wydarzenia muzyczne z udziałem światowej sławy wykonawców – to atrakcje, które czekać będą na odwiedzających od 1 do 3 września.

Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://www.700vilnius.lt/ 

Źródło informacji: Grayling Polska

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Udar w młodym wieku
Zbigniew Stefanik: F