Na karetkę czeka się coraz dłużej
Z roku na rok w Irlandii w przypadkach zagrażających życiu, dłużej czeka się na karetkę pogotowia, co wynika z danych, jakie przekazane zostały przez National Ambulance Service.
Średni czas oczekiwania na karetkę w roku ubiegłym wyniósł 26 minut, ale średnia to coś całkiem innego, jak przypadki jednostkowe, bo np. mężczyzna z południa kraju oczekiwał na ambulans ponad 13 godzin. Nie był to jednak rekord, gdyż na zachodzie kraju chory czekał na paramedyków 22 godziny.
To z kolei oznacza, że część osób nigdy nie doczekała się pomocy medycznej i zmarła w oczekiwaniu na karetkę pogotowia. National Ambulance Service informuje, że do takich zgonów w 2022 roku doszło 890 razy, a w podziale na regiony 294 osoby zmarły w oczekiwaniu na ambulans w Północnym Leinster, w Południowym Leinster było 306 takich przypadków, a na Zachodnim 290 przypadków.
34% karetek, jakie wyjeżdżały do pacjentów w zeszłym roku, potrzebowała przynajmniej godziny, aby od chwili zgłoszenia dowieźć chorego do szpitala, co jest wyraźnym wydłużeniem czasu udzielania pomocy medycznej od 2019 roku, natomiast informacje te przekazał stacji RTÉ lider Aontú Peadar Tóbin. Poseł uzyskał dane w ramach skierowanego do NAS pytania parlamentarnego.
Z odpowiedzi wynika też, że cała flota karetek pogotowia w ramach działań HSE liczy obecnie 280 samochodów, ale wkrótce będzie ich nieco więcej, gdyż dostawy aut są w drodze. W NAS nastąpi też wymiana części starszych aut, więc National Ambulance Service dysponować będzie unowocześnionymi karetkami pogotowia.
Wg NAS w 2019 roku czas reakcji na wezwanie w przypadku 85% karetek wynosił mniej niż godzinę, ale w pierwszych miesiącach tego roku ta ilość spadła do 72%.
W roku ubiegłym National Ambulance Service ustanowił nową jednostkę w swoich strukturach, która zarządzać ma strategicznymi zasobami karetek pogotowia i potrzeb w ramach hrabstw, a działa ona 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, co pozwala wspierać personel i dysponować samochody ratunkowe do miejsc, gdzie są one wsparciem dla istniejącej bazy ambulansów. Jednostka aktywnie współpracuje w tym zakresie ze szpitalami, głównie z oddziałami ratunkowymi lokalnymi Centrami Powiadamiania Ratunkowego.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Heggyhomolit