Inflacja rok do roku przebiła kolejną barierę

Roczna inflacja dla tego samego okresu w roku ubiegłym osiągnęła wysoki poziom wzrostu, o czym poinformowała pracownia Kantar.

W 12 tygodniach do 19 lutego kupujący wydali o 113,56 € więcej, niż w analogicznym okresie 2022 roku, co oznacza, że inflacja rok do roku osiągnęła niespotykany dotąd poziom 16,4%. Rok temu badanie wykazało, że roczna inflacja zamknęła się na poziomie 2,4%.

Głównym powodem tych wzrostów jest obecnie rynek spożywczy, a ceny niektórych artykułów żywnościowych podniosły się ponad dwukrotnie, podobnie jak dań na wynos.

Ogólna wartość sprzedaży podniosła się o 10,2%, a w styczniu było to „tylko” 5%. Jak dodaje się w opracowaniu, za ten wzrost odpowiedzialne są ceny, nie zaś wyższa sprzedaż, a średnia cena opakowania wzrosła w lutym o 13,4%, ale podaż spadła w omawianym okresie o 10,9%, natomiast częstotliwość zakupów podniosła się o 9%.

W 12 tygodni do 19 lutego o 11,9% częściej klienci kupowali towary pod markami własnymi, a 6,1% wzrosły zakupy innych marek. Tym samym udział w sprzedaży ogólnej marek własnych wyniósł 45%. Największy wzrost sprzedaży notowały produkty najtańsze i rok do roku było to 35,8%, co dało łączną sprzedaż na poziomie 19 mln €.

Starsza analityk ds. handlu detalicznego w Kantar Emer Healy powiedziała:

– Konsumenci wydali 2,3 mln euro więcej na warzywa rok do roku, jednak wolumeny spadły o 9,5%. Ilości ogórków i pomidorów znacznie spadły odpowiednio o 17,2% i 8,9% rok do roku, przy czym te dwa produkty najbardziej odczuły niedobory. Na Walentynki kupujący wydali dodatkowe 1,2 mln euro na wino, 1,5 mln euro na schłodzone desery i 3,8 mln euro na schłodzone dania gotowe. Powodzeniem cieszyła się też czekolada, ponieważ kupujący wydali dodatkowe 326 000 euro na prezenty czekoladowe. Podczas gdy Wielkanoc już trafiła do sklepów, irlandzcy konsumenci jeszcze nie zaopatrzyli się w jajka wielkanocne, a sprzedaż sezonowej czekolady spadła o 29% rok do roku.



W ostatki kupujący oddawali się zakupom naleśników, a sprzedaż mąki, jajek, masła i czekolady wzrosła odpowiednio o 11,9%, 29,6%, 19,5% i 55,5%.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Sharon Pittaway on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
To nie będzie ostat
Pierożki i przeszł