Prąd w hurcie staniał o ponad 41%. A w detalu?
Jak podaje Central Statistics Office, w styczniu hurtowa cena energii elektrycznej obniżyła się o 41,4% w porównaniu z grudniem 2022, co może wskazywać, że tak samo powinno się stać w przypadku odbiorców indywidualnych.
Co ważne, a wg CSO w styczniu 2023 ceny hurtowe prądu były niższe o 19,5% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, natomiast ceny surowców do towarów produkowanych na rynek krajowy wzrosły o 8,2% w skali roku, podczas gdy ceny surowców do towarów eksportowych wzrosły o 3,5%.
Półprodukty i składniki do produkcji żywnościowej wzrosły średnio o 6,2% w skali jednego roku, w tym produkty mleczarskie zdrożały o 27%, warzywa o 19%, ryby o 17%, a zboża i pasze o 15%.
CSO przedstawiło również Indeks Budownictwa, w którym uwzględnione zostały płace, a wzrósł on o 0,4% i jest wyższy od styczniowego rok wcześniej o 9,7%. Na rynku materiałów budowlanych nie ma obecnie normalizacji, gdyż niektóre ceny wzrastają, a niektóre zaczynają swój powolny marsz w dół. Dla przykładu stal konstrukcyjna zdrożała o 73% w skali roku, tynk o 41%, a cement o 24%. Obniżyła się jednak cena surowej tarcicy i jest nieco ponad 18% niższa niż przed rokiem.
Cena benzyny spadła nieco ponad 4% w stosunku do ubiegłorocznej, a cena oleju napędowego nieco ponad 4% wyższa.
Ceny produktów energetycznych na światowych rynkach obniżyły się miesiąc do miesiąca w styczniu o 37%, co daje nam roczny spadek w wysokości 15,7%. Natomiast produkty energetyczne z wyłączeniem prądu i paliw napędowych, zaczęły w ujęciu hurtowym powoli się obniżać, jednak są wyższe niż rok wcześniej o 7,9%.
*
Wyliczenia Central Statistics Office pokazują, że pomimo spadków cen na światowych giełdach energetycznych, gospodarstwa domowe i więksi odbiorcy, nie odczuli tego w swoich portfelach, gdyż dostawcy wciąż utrzymują stawki na poziomach wysokich.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Fré Sonneveld on Unsplash