Czym jest „uśmiech prosecco”? Wino zabójcze dla szkliwa

Sylwester wiąże się nierozerwalnie z toastem za pomyślność w nowym roku, który wznosimy o północy najczęściej lampką szampana lub innego wina musującego. Przy tej okazji warto wspomnieć o zależności pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a spożywaniem prosecco – pochodzącego z północnych Włoch orzeźwiającego wina musującego lub lekko musującego (frizzante).

Prosecco to biały lub różowy napój chętnie wybierany przez kobiety, który w ostatnich latach zyskał wielką popularność (także w naszym kraju) ze względu na swoje walory smakowe, niewygórowaną cenę oraz fakt, że zawiera mniej kalorii niż szampan.

Orzeźwiające i zabójcze dla szkliwa

Chociaż prosecco ma wiele zalet, może być także szkodliwe dla zębów. Prof. Damien Walmsley, doradca naukowy Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA) podaje, że prosecco to potrójnie szkodliwe połączenie: dwutlenku węgla, alkoholu oraz cukru, które mogą narazić zęby na ryzyko nadwrażliwości oraz erozji szkliwa.

Co więcej, napoje gazowane mają właściwości musujące dzięki uwalnianiu dwutlenku węgla, który rozpuszcza się w wodzie tworząc kwas węglowy. Z punktu widzenia konsumenta efektem tego jest pożądany, orzeźwiający smak, ale napój taki staje się bardziej kwaśny. Prosecco zawiera też około jednej łyżeczki cukru na typowej wielkości kieliszek do szampana (pojemność 12,5 ml).

Dr Mervyn Druian z London Centre for Cosmetic Dentistry określił szkody wyrządzone przez częste spożywanie tego wina mianem „uśmiechu prosecco”. Zmiany rozpoczynają się od białej linii poniżej dziąseł, co sugeruje początki próchnicy. Pacjenci z „prosecco smile” często zgłaszają także nadwrażliwość zębów. Lekarz stomatolog może stwierdzić, czy erozja w jamie ustnej jest spowodowana przez pokarmy, czy przyjmowane napoje, ponieważ w przypadku tych drugich zęby przednie mają kontakt głównie z płynami i jako pierwsze ulegają uszkodzeniu.

Jak uniknąć „prosecco smile”?

Szczególnie niekorzystne dla zębów jest picie prosecco pomiędzy posiłkami: jeżeli w ciągu dnia spożywa się kwaśne i słodkie napoje oraz pokarmy, zęby są eksponowane na długotrwałe działanie kwasów. Nie trzeba całkowicie rezygnować z prosecco, ale wskazane jest ograniczenie jego picia tylko do posiłku. A po kieliszku prosecco warto wypić szklankę wody, która usunie kwas.

Sposobem na ograniczenie szkodliwego wpływu tego trunku na zęby jest także korzystanie ze słomki, a zjedzenie kawałka sera po kieliszku prosecco pozwoli zniwelować nadmiar kwasu. Należy pamiętać również o tym, że ze względu na obecność kwasu, po wypiciu prosecco nie jest wskazane zbyt szybkie (przed upływem 60 minut) szczotkowanie zębów, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem szkliwa.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uważaj na skrajną
Another transport wi