Domy modułowe mogą być panaceum na kryzys mieszkaniowy

Od wielu lat wskazuje się, że domy modułowe mogą stać się rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Irlandii, chociaż kolejne gabinety kurczowo trzymały się unijnych przepisów i odmawiały budowy takich jednostek mieszkalnych.

W dyrektywach UE istnieją zapisy, że kraj unijny, nie może, jako podstawy swoich zasobów mieszkaniowych używać domów modułowych, a mogą być one jedynie tymczasowo wykorzystywane i to wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach. Część osób zajmujących się rynkiem nieruchomości uznała, że takie właśnie okoliczności zaistniały w Irlandii, więc należy odrzucić unijne zalecenia i rozpocząć szeroki program budowy tanich domów z prefabrykatów.

Tu też odezwały się głosy sprzeciwu, a mówią, że to baraki, w których miałoby się lokować osoby z problemami mieszkaniowymi, co nie może stać się standardem dla kraju uważanego za rozwinięty.

Są też zdania przeciwne, a zwolennicy domów modułowych stwierdzili, że nie może być mowy o żadnych barakach, gdyż domy modułowe są obecnie bardzo nowoczesne, spełniają wszelkie wymogi energetyczne i można je dowolnie dostosowywać do potrzeb mieszkańców, więc mogą być to jednostki o kubaturze od 21 do nawet 200 metrów kwadratowych. Specjaliści dodają, że obecna technologia domów modułowych, diametralnie różni się od tej stosowanej w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, więc w żaden sposób nie można mówić o barakach i „blaszanych puszkach”, jak niektórzy je nazywają.

Nowoczesne domy modułowe wyposażone są we wszelkie udogodnienia, jakie montuje się w domach budowanych metodami tradycyjnymi, a i niejednokrotnie mają wyższą klasę energetyczną niż tradycyjne. Co też jest ważne, są wielokrotnie tańsze w budowie i późniejszej eksploatacji, a i czas ich budowy jest nieporównywalnie krótszy od budowy domów tradycyjnych. Dr Catherine Conlon podkreśliła, że nowoczesne domy modułowe, są teraz doskonałą alternatywą i w krótkim czasie kraj mógłby rozwiązać większość problemów mieszkaniowych, więc po pierwsze dostarczyć dużą ilość mieszkań zastępczych, a po drugie zahamować wzrost cen domów i stałe podnoszenie się kosztów najmu.

Takie rozwiązanie da też czas na budowę domów metodami tradycyjnymi, ale i tu pojawia się zdanie ekspertów, bo twierdzą oni, iż powinno się stopniowo odchodzić od budownictwa jednorodzinnego i stawiać na domy z możliwością zakwaterowania wielu rodzin i osób.

*

Przyznać trzeba, że rząd, a może lepiej będzie powiedzieć jedna z partii tworzących koalicję, czyli Fine Gael, nie odrzuca możliwości budowania domów modułowych w nowoczesnych technologiach, ale nie można też stwierdzić, iż jest to idea wiodąca w ich pomysłach na kryzys mieszkaniowy. Nie można jednocześnie powiedzieć, aby w najbliższej przyszłości, takie rozwiązanie nie weszło w fazę realizacji, bo z całą pewnością pomoże to temu ugrupowaniu w zdobyciu większego poparcia społecznego, a przed zbliżającymi się wyborami to bardzo ważne.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Brian Babb on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowy podatek tylko n
Irish Ferries odbudo