Obsesyjne coviodowe mycie rąk

Kierownik ds. polityki i spraw publicznych Irish Society for the Prevention of Cruelty to Children Fiona Jennings poinformowała Komitet Edukacji Oireachtas, że w kraju wciąż swoje żniwo zbiera pandemia Covid-19, która wyraźnie odbiła się na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży młodszej.

Psycholodzy w całym kraju nadal mają dużo pracy z dziećmi, u których pandemia wytworzyła pewne nawyki i zaburzenia psychiczne, chociaż wydaje się, że w części przypadków jest to winą rodziców lub samych placówek edukacyjnych, a te w nadmierny sposób wymagały respektowania przepisów bezpieczeństwa zdrowotnego w pandemii. Rodzice zgłaszający się o pomoc do lekarzy mówią, że u ich dzieci wytworzyły się niepokojące nawyki, więc lęk przed separacją z rówieśnikami, ale też nadmierne mycie rąk i używanie zbyt często środków odkażających.

Pogłębiające się problemy zdrowia psychicznego od wielu lat obserwowane były u dzieci z Irlandii, jednak zjawisko przybrało na sile w pandemii Covid-19 i to tę obwinia się teraz o zwiększenie ilości małych pacjentów w gabinetach psychologów.

Część lekarzy stwierdza, o czym również poinformowała Komitet Oireachtas kierownik Jennings, iż duży wpływ na psychikę dzieci mają obecnie media społecznościowe ich szeroka dostępność, a jednocześnie brak kontroli treści, jakie się tam pojawiają. Jednak w konkluzji tej części wypowiedzi Jennings stwierdziła, że pandemia Covid, wyłącznie pogłębiła problemy psychologiczne i psychiczne u dzieci, które nie umieją zauważać pewnych granic życia realnego i łączą je z tym prowadzonym w sieci.

U dzieci w przedziale wiekowym 4 – 18 lat wykrywa się też coraz więcej problemów związanych z ich niepokojem społecznym, ale i zdrowotnym, a w niektórych przypadkach można mówić też o fobiach, jakie są wynikiem pandemii. U wielu małych pacjentów stwierdza się również zachowania obsesyjno-kompulsywne, a z tymi wiąże się np. bardzo częste mycie rąk i nadużywanie środków do dezynfekcji rąk.

Wiceprzewodnicząca Irlandzkiej Rady Psychoterapii May Logue powiedziała, iż należy szeroko współpracować teraz z placówkami edukacyjnymi, dzielić się doświadczeniami i kłaść nacisk na powrót do normalności, chociaż to może zająć jeszcze trochę czasu.

Niektórzy z psychologów dziecięcych w Irlandii mówią otwarcie, iż psychika części ich pacjentów poprzez przekaz społeczny związany z Covid została całkowicie zrujnowana, a wytworzone zachowania, jakie przez dłuższy czas były promowane i wymagane, mogą odbijać się też na życiu dorosłym małych pacjentów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by CDC on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zmienią się przepi
Reforma systemu fisk