Zmienią się przepisy o odpowiedzialności lekarskiej

Premier Micheál Martin zapowiedział, że do końca roku powstaną nowe przepisy, które nakładać będą na lekarzy oraz personel medyczny obowiązek przyznania się do błędu, o ile taki zostanie popełniony.

Przepisy pojawią się w początkach przyszłego miesiąca, by mogły trafić do parlamentu, który zajmie się zmianami ustawowymi. O wprowadzenie tych przepisów do ostatnich dni przed śmiercią walczyła Vicky Phelan, która zmarła w poniedziałek, a była jedną z ofiar błędów lekarskich. Ważne jest też to, że proponowane zmiany nie są jakąś nowością, bo gabinet pracuje nad nimi już od 2019 roku, kiedy pierwszy raz zaproponowano zmiany w ustawie o odpowiedzialności lekarskiej i personelu medycznego.

Ustawa zmieni też pewien ważny kontekst i nowelizacja wprowadzi jawność danych pacjentów, co z kolei otworzy furtkę do analizowana wszelkich dokumentów medycznych, o ile pacjent będzie przekonany, iż w jego przypadku popełniono błąd medyczny.

Premier zapowiedział też, że chciałby, aby ustawa została wprowadzona pod obrady Dáil oraz Seanad jeszcze w grudniu, co umożliwi otwarcie procesu legislacyjnego, a może nawet przyjęcie jej na specjalnym posiedzeniu Dáil tuż przed Bożym Narodzeniem.

Taoiseach Martin zapewnił, że National Cervical Screening Laboratory (NCSL) w Coombe w hrabstwie Dublin, uruchomione zostanie do końca tego roku, a docelowo stać się ma głównym laboratorium krajowym dla usługi Cervical Check. Niestety w pierwszym etapie działania laboratorium nadal wspierane będzie testami, jakie prowadzone są przez laboratoria z USA, gdzie wysyłane są próbki do badań, ale po kilku miesiącach irlandzki NCSL stanie się całkowicie samowystarczalną i samodzielną placówką.

Budynek, jaki w tym celu powstał, został już odebrany przez nadzór budowlany, a i uzyskał wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa, co pozwala obecnie na jego stopniowe uruchamianie. Trwa teraz proces wyposażania placówki i trafia tam obecnie zarówno sprzęt medyczny, jak i wyposażenie techniczne oraz socjalne.

HSE spodziewa się, co jest potwierdzeniem słów wypowiedzianych przez premiera Martina, że laboratorium otwarte zostanie przed końcem roku i będzie można prowadzić w nim dużą część badań przesiewowych, a do połowy 2023 roku, wszelkie badania pobranych próbek onkologicznych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Accuray on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Właściciele domów
Obsesyjne coviodowe