Więcej praw dla osób pracujących zdalnie
W Irlandii prowadzony jest właśnie przegląd przepisów, jakie dotyczą pracy i pracowników zdalnych, którzy swoje obowiązki służbowe wykonują z domów lub centrów pracy zdalnej.
Departament Przedsiębiorczości Leo Varadkara stwierdza, że już teraz można powiedzieć, iż niektóre z przepisów powinny być zmienione, a część dostosowana do potrzeb rynku pracy zdalnej. Przeglądowi poddawane są kluczowe elementy ustawodawstwa w tym zakresie, a to może skutkować istotnymi zmianami w prawie pracy zdalnej.
Zmiany dotyczyć mogą m.in. zmniejszeniem ilości powodów, z jakich pracodawca będzie mógł odrzucić wniosek pracownika o przeniesienie go do pracy zdalnej i jest ich teraz 13, a jednocześnie wzmocnione mają zostać same prawa pracy osób zatrudnionych zdalnie. Pracownicy będą mogli też w większej ilości przypadków odwołać się do Komisji ds. Stosunków Pracy (WRC), ale i zmniejszy się zakres kroków, jakie pracownik będzie musiał podjąć przed przesłaniem do pracodawcy wniosku o przeniesienie go do pracy zdalnej. Skrócony zostanie też z 26 do 12 okres karencji wniosku, czyli nie trzeba będzie oczekiwać już pół roku, zanim wnioskodawca zostanie przeniesiony do pracy zdalnej, np. w domu.
Jak wynika z zapowiedzi, nowe przepisy opublikowane zostaną, zanim Leo Varadkar zostanie premierem, więc najpóźniej w początkach grudnia, a wejść mają w życie z początkiem przyszłego roku.
W swojej wypowiedzi wicepremier i minister przedsiębiorczości stwierdził, że nowe regulacje, w znacznym stopniu zmieniać będą aktualne przepisy i dawać mniejsze prawo do odmowy zatrudnienia zdalnego przez pracodawcę.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Bench Accounting on Unsplash