Irlandia długo nie będzie bezpieczna gazowo
W dzisiejszym porannym programie Morning Ireland RTÉ minister Eamon Ryan powiedział, że „miną lata, zanim Irlandia będzie miała wystarczająco dużo magazynów do składowania gazu w postaci ciekłej”.
Minister środowiska uważa również, że kraj potrzebuje jakichś rodzajów magazynów, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne w zakresie gazowym, a obecnie trwa przegląd rozwiązań i możliwości pod tym względem. Należy znaleźć realne rozwiązania tego problemu – mówił dalej minister Ryan, aby zabezpieczyć interes publiczny z jednoczesnym uwzględnieniem ochrony środowiska.
Cały świat kieruje się w tę właśnie stronę, więc staje się bardziej ekologiczny, a Irlandia ma być w ścisłej czołówce państw, jakie przechodzić będą na czyste formy zasilania. Minister dodał, że prace te przyspieszyła wojna na Ukrainie.
Minister Eamon Ryan odpowiedzialny w kraju za transport i środowisko, a stwierdził, iż pewne kroki są czynione też na gruncie europejskim i widać postępy, jednak w UE nie ma wciąż zgody na wprowadzenie limitów cenowych na gaz, jaki kupowany będzie z Federacji Rosyjskiej. Na brak decyzji wpływają opnie niektórych państw, i ich ekspertów, a ci są przekonani, iż nakładając ograniczenia cenowe, można potencjalnie zaszkodzić społeczeństwom, a tego wszyscy politycy chcą jakoby uniknąć. Szef Partii Zielonych powiedział, iż spodziewa się, że postęp w tej kwestii osiągnięty zostanie już w przyszłym tygodniu, a możliwe jest też, że pojawią się rozwiązania, które na gruncie unijnym ograniczać będą wzrost cen.
To jednak nadal będzie zbyt mało, żeby zapewnić bezpieczeństwo gazowe tej zimy, więc nadal nie można wykluczyć braku gazu, jego bardzo wysokiej i rosnącej ceny, a i przerw w dostawach prądu z elektrowni, które jako paliwo wykorzystują właśnie gaz.
Minister Ryan powiedział:
– Było dużo zrozumienia co do dalszych środków, które możemy podjąć. Jak wspólne zakupy, abyśmy mogli pracować wspólnie, abyśmy nie przebijali się cenowo wzajemnie w próbach zakupu gazu. Po drugie, rozpoczniemy negocjacje z krajami dostawcami, takimi jak Norwegia, USA, Algieria, aby sprawdzić, czy istnieją mechanizmy, dzięki którym możemy zgodzić się na obniżenie ceny gazu, ale też wykorzystania i przejścia na odnawialne źródła energii.
Eamon Ryan ujawnił także, iż Europie udało się odbudować zapasy magazynowe gazu i sięgają one już 90% możliwości składowania, jednak należy mieć na uwadze, że i zapasy, o ile nie będą uzupełniane, dosyć szybko się wyczerpią.
*
Czyli tak trochę babka wróżyła i jak będziemy mieli ciepłą zimę i uda się dogadać z dostawcami gazu, to będzie dobrze, a jak zima będzie zimna, a dostawcy nieugięci, to rozłoży się ręce i powie, że „jest zima i musi być zimno” lub, że użyję słów jednej z polskich minister, „taki mamy klimat”.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Image by Steve Buissinne from Pixabay