Minister O’Brien oskarżany o łamanie umowy koalicyjnej

Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien oskarżony został na spotkaniu posłów Fine Gael o to, że łamie umowę koalicyjną, a i próbuje realizować własne cele, nie oglądając się ani na ugrupowania koalicyjne, ani na własną partię.

Chodzi tu o podatek, jaki ma pojawić się w kwietniu przyszłego roku, a dotyczy dodatkowej opłaty za beton i bloczki betonowe, z czego gabinet chciał sfinansować odszkodowania, jakie ma zapłacić poszkodowanym w tzw. aferze miki, czyli zbyt dużej zawartości tego minerału w bloczkach używanych do budowy domów, które wchłaniają zbyt duże ilości wody, co z kolei prowadzi do pękania ścian budynków.

Na spotkaniu parlamentarzystów Fine Gael, głośno wyrażono opinię, iż minister bez wcześniejszych ustaleń stwierdził, że dodatkowe opodatkowanie nie będzie wprowadzone, co z kolei uznano za naruszenie „Programu dla Rządu”, więc również umowy koalicyjnej, gdyż Program jest integralną częścią umowy o współpracy trzech partii.

To nie koniec zarzutów wobec ministra O’Briena, bo ten miał powiedzieć to samo na spotkaniu parlamentarzystów klubu Fianna Fáil, więc poinformował o swoich potencjalnych decyzjach posłów swojego ugrupowania, nie zaś całą koalicję.

Co istotne, w koalicji rządzącej nie ma pełnej zgody na wprowadzenie tzw. opłaty betonowej, więc nic nie stanęłoby na przeszkodzie, żeby minister oficjalnie poprosił o zgodę na wstrzymanie wprowadzenia nowej daniny, a nie jest wykluczone, że to posłowie koalicyjni wsparliby pomysł ministra.

Istotne jest też, że program wypłat odszkodowań i zadośćuczynienia za szkody wywołane złym użyciem komponentów do produkcji bloczków betonowych z miką, kosztować będzie kilka do kilkunastu miliardów euro, więc ważne jest też, aby znaleźć pieniądze na jego sfinansowanie.

To jednak nie zmieniło faktu, że minister samodzielnie podjąć miał decyzję, a nawet podać ją do wiadomości części koalicjantów, co zdenerwowało członków partii Fine Gael, a co nazywają jednoosobowym działaniem. Dlatego pojawiły się opinie, że minister złamał umowę koalicyjną, a jednocześnie wystąpił przeciwko ministrowi finansów Paschalowi Donohoe, bo to on w ustawie budżetowej zapowiedział, że „podatek betonowy” będzie wprowadzony w kwietniu 2023 roku. Wydaje się więc, iż to minister O’Brien chciałby zmienić ustawę budżetową i to bez informowania o tym autora, więc ministra finansów.

Kilku posłów Fine Gael powiedziało również, że projekt wprowadzenia opłaty od bloczków betonowych, nie jest dopracowany i należy zmienić go na tyle, aby przystosować do realiów, więc podatek nie mógłby zostać wprowadzony na stałe.

Co zastanawiające, również wicepremier Leo Varadkar chciałby, żeby odszkodowania za mikę płacone były z opodatkowani ogólnego, a dodał nawet, że nigdy nie było i nie będzie dobrego czasu, aby „podatek betonowy” wprowadzić.

Posłowie Fine Gael apelowali też o odpowiednie przygotowanie przepisów w tej sprawie, co pozwoli na sprawne ich procedowanie w parlamencie i aby debata oraz przyjęcie ustawy do realizacji, nie utknęło w Dáil.

Posłowie ostrzegali też, że wprowadzenie nowego podatku, wpływać będzie na cały rynek budowlany, więc podniesie koszty inwestycji, a należy unikać takiego wpływu na sektory, które już teraz cierpią z powodu wysokich cen materiałów budowlanych, w tym na rolnictwo.

Sprawa będzie omawiana teraz na forum koalicyjnym, a minister O’Brien będzie musiał wytłumaczyć się ze swoich słów i jednocześnie zaproponować rozwiązania, które zadowolą posłów koalicyjnych, czyli uwzględnione zostaną ich opinie w tej sprawie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Pexels from Pixabay 

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Russian propaganda w
Wydumany problem z k