Premier ma nadzieję na poprawę stosunków z UK
Po wyborze Liz Truss na nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii, Irlandia wyraziła swoje ostrożne zadowolenie, a premier Martin uznał, że może to też oznaczać reset w stosunkach pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią.
Szef irlandzkiego gabinetu Micheál Martin stwierdził, iż ma nadzieję, że nowa premier Wielkiej Brytanii, daje szansę na reset stosunków, jakie w ostatnich czasach obserwowane były na linii Wielka Brytania – Irlandia i Unia Europejska.
Martin ma też skontaktować się z Liz Truss osobiście i złożyć jej gratulacje z okazji wyboru, a także ponowić ofertę rozmów oraz wsparcia negocjacyjnego Brytyjczyków z Unią Europejską.
W swojej poniedziałkowej wypowiedzi premier Martin stwierdził:
– Chcę pogratulować Liz Truss wyboru na przywódczynię Partii Konserwatywnej i jej oczekiwanej nominacji na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii w nadchodzących dniach. Postrzegam to jako okazję do ponownego nawiązania relacji między Wielką Brytanią a Irlandią po Brexicie, a także między UE a Wielką Brytanią. W weekend odbyłem kilka rozmów z ustępującymi ministrami rządu Wielkiej Brytanii i wystarczy powiedzieć, że panował ogólny pogląd, że powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by w nadchodzących tygodniach przełamać impas w Protokole (NI) między UE a Wielką Brytanią. Aby ułatwić postęp na tym froncie – to byłoby moje najgorętsze życzenie. Nie mogę się doczekać nawiązania współpracy z nową premier w nadchodzącym czasie, starając się to osiągnąć – aby wprowadzić proces w nową fazę. To niezwykle ważne, abyśmy to robili. Myślę, że musimy poczekać i zobaczyć – dać nowemu premierowi każdą okazję, aby się zaaklimatyzowała. Jeżeli będziemy pracować nad wprowadzeniem zmian w funkcjonowaniu Protokołu, które ułatwią zgłaszanie obaw, które będą uzasadnione – to myślę, że będziemy na drodze do rozwiązania. Równolegle do tego chcemy zobaczyć przywrócenie władzy wykonawczej w Irlandii Północnej, przywrócenie Zgromadzenia, aby spotkało się i odpowiedziało na mandat, jaki mieszkańcy Irlandii Północnej udzielili swoim wybranym przedstawicielom. W obecnym kryzysie kosztów utrzymania władze NI mogą wydać setki milionów funtów na złagodzenie presji wywieranej na ludzi w związku z kryzysem energetycznym. Będzie to wymagać przywrócenia władzy wykonawczej, aby ułatwić wydawanie tych pieniędzy. Tu nie chodzi o osobowości i sprawy – chodzi o poważne kwestie dotyczące relacji między Europą a Wielką Brytanią, relacji między Irlandią a Wielką Brytanią. W świecie po Brexicie, jak radzimy sobie z wyjątkową sytuacją Irlandii Północnej pod względem handlu? Zdecydowana, ogromna większość ludzi w Irlandii Północnej chce stałego dostępu do jednolitego rynku UE, a także oczywiście nieskrępowanego dostępu do rynku brytyjskiego. Na tym polega szansa dla biznesu w Irlandii Północnej. Słyszeliśmy bezpośrednio od przedstawicieli przemysłu, rolnictwa i innych z Północy – że oczekiwania są bardzo jasne, i uważają, że Protokół jest korzystny, szczególnie dla przemysłu. Inne sektory borykają się z wyzwaniami i na nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność i obowiązek pracy nad usunięciem tych barier.
Bogdan Feręc
Źr: Independent