Sebastian Kaleta: od kilku lat mówimy, że jak nas oszukują, to nie należy szukać kompromisów.
Wiceminister Sprawiedliwości opisuje konflikt polskiego rządu z Komisją Europejską. Już wcześniej uważał, że trzeba twardo negocjować z instytucjami unijnymi. Musimy stosować zasadę jednomyślności.
Cały wywiad dostępny poniżej!
https://anchor.fm/radiownet/embed/episodes/Sebastian-Kaleta—wiceminister-sprawiedliwosci–Poranek-Wnet–11-08-2022-r-e1mcdth
My w Solidarnej Polsce mieliśmy nieco inną wizję. Niestety nasze przewidywania były słuszne. Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie dotykana obstrukcją. Podważa się jej zasadność i legalność.
W sprawie możliwości sprzeciwu:
od kilku lat mówimy o tym, że skoro nas oszukują, to czas kompromisów powinien się skończyć. Mieliśmy w ręku weta, które było bardzo silnym atutem. Jednakże na przekór temu uwierzono Komisji Europejskiej.
Poseł Solidarnej Polski sądzi, że powinniśmy stosować weto w sytuacjach, kiedy nam przysługuje. Niemcy próbują pomijać ten mechanizm i stosować większość kwalifikowaną.
Szaleńczy pakiet „Fit for 55″ powinien być procedowany zgodnie z zasadą jednomyślności, a w Unii starają się to obejść – tłumaczy gość Krzysztof Skowrońskiego.
Już spłacamy Fundusz Odbudowy, a nie dostajemy żadnych środków. Zapłaciliśmy 3 miliardy złotych na kredyt, z którego nie możemy korzystać.
Trzeba korzystać z wszelkich praw. Bojkotować to, gdzie jest na to przestrzeń i szukać odpowiednich rozwiązań fiskalnych. Jak Polska się zbuntuje, to inne państwa też będą miały drogę do postawienia się Komisji Europejskiej. Szkoda, że mamy mniej narzędzi niż 2 lata temu – mówi nasz rozmówca.
About Post Author
Krzysztof Skowroński
Skończyłem filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.
Radiowcem zostałem przez przypadek. Zaczęło się w Radiu Zet. Mistrz Andrzej Woyciechowski wybrał mnie do prowadzenia rozmów politycznych. Stworzyłem Śniadanie z Radiem Zet i audycję Jazda Polska. W 2002 prowadziłem w Polsacie program Czarny Pies i Biały Kot, a od 2005 w TVP1 – W i O, program publicystyczny komentujący tydzień. Później było dyrektorowanie w Trójce. Udało się przywrócić jej dawny charakter, zwiększyć słuchalność i wpływy z reklam. Za to serdecznie mi podziękowano. W 2009 roku powstało Radio Wnet, w którym prowadzę Poranki Wnet.
Od 2011 roku jestem prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od marca 2015 r. prowadzę program „24 minuty” w TVP Info.