Narasta problem migrantów. Brakuje miejsc zakwaterowania
Już około 1450 nielegalnych imigrantów otrzymało pełne pozwolenie na pobyt w Irlandii na czas nieokreślony, a kolejnych 7200 z nich, wciąż mieszkających w Irlandii ubiega się o legalizację ich statusu na wyspie.
To z kolei wpływa na ocenę, jaką rządowi wystawia społeczeństwo i organizacje charytatywne, a mówią, że gabinet na polu kwestii imigracyjnym i azylowym poległ. Ważne jest również, co podkreśla się w wielu wypowiedziach, że rośnie ilość osób bez dachu nad głową w kraju, a rząd bardziej interesuje się przybywającymi do Irlandii obcokrajowcami, niż własnymi obywatelami.
Tak właśnie doszliśmy do kwestii ukraińskiej, bo w Irlandii problem imigracyjny w tym zakresie przybrał już kolosalne rozmiary, a wydaje się, że wkrótce może stać się jeszcze bardziej palącą, potrzeba, rozwiązania możliwości zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy.
Obecnie upycha się ich, gdzie popadnie, w mieszkaniach studenckich, akademikach, w każdym wolnym lokalu należącym do władz lokalnych, ale wynajmowane są też dla nich mieszkania na rynku prywatnym, co pogarsza sytuację mieszkaniową w kraju.
Wiadomo już teraz, że problem uwypuklony zostanie we wrześniu, gdy studenci powracać będą na uczelnie, bo Ukraińcy powinni wynieść się do tego czasu z mieszkań studenckich. Oznacza to, że trzeba będzie tysiące z nich gdzieś zakwaterować, a na rynku najmu mieszkań nie ma, więc widać, że gabinet zagoniony został pod tym względem do narożnika.
Jak się okazuje, rząd nie siedzi z założonymi rękoma, a knuje, czy też tworzy koncepcje – niepotrzebne skreślić – aby znaleźć miejsce dla uchodźców z Ukrainy, czasami nawet młodych, zdrowych mężczyzn, którzy jakoś nie palą się, by stanąć w obronie swojej ojczyzny. Ważne jest jednak też to, iż powstała idea, by to stadiony piłkarskie i areny występów kulturalnych, stały się domem dla uchodźców wojennych z Ukrainy, a rząd stwierdził, że mogliby oni zamieszkać np. w Croke Park, jak i na stadionie Aviva.
Co więcej, Departament Sportu kontaktuje się też z klubami oraz federacjami sportowymi i pyta, czy nie będą one skłonne wygospodarować miejsca dla uchodźców z Ukrainy, czyli zakwaterować ich w swoich obiektach. Podkreśla się w zapytaniach, że to krótkoterminowo, więc niedużej niż kilka miesięcy.
Idąc dalej, dowiemy się, że rząd posiłkować się będzie irlandzką bazą hotelową, więc to tam mieszkania znaleźć mają ukraińscy uchodźcy, także okresowo.
*
Abstrahując od kwestii ilości przyjętych Ukraińców do Irlandii, co pogłębiło problematyczną kwestię mieszkaniową, uchodźców wojennych traktuje się trochę, jak gorący kartofel, który przerzucany jest z ręki do ręki, co chronić ma przed doznaniem głębokich poparzeń. Wiadomo jednak, że w Irlandii, nie na odpowiednio dużo miejsc zakwaterowania, więc rząd, niezależnie od swoich poprzednich twierdzeń, powinien postawić na forum międzynarodowym sprawę jasno i powiedzieć, iż nie jest w stanie wchłonąć już większej ilości migrantów z Ukrainy. Do tego jeszcze droga daleka, nie ma nawet sygnałów, aby tak mogło się stać, bo wciąż obowiązującymi są słowa premiera i wicepremiera obecnego rządu, iż nie zamierzają wprowadzić żadnych ograniczeń w ilości przyjmowanych emigrantów wojennych z Ukrainy. OK., nie mam z tym problemu, niech przyjmują, ale niech też traktuje ich jak ludzi, a nie zło konieczne. Chodzi mi tu o kwestie mieszkaniowe, więc przerzucanie Ukraińców z miejsca na miejsce, tworzenie dla nich namiotowych obozów przejściowych i trochę nierozsądną politykę wobec stałych mieszkańców Irlandii. Z mojego punktu wiedzenia może być też tak, że gabinet postępuje w całkowitej zgodzie z typowym irlandzkim zachowaniem, więc idzie na zniechęcenie, jak dzieje się to niekiedy w przypadku niechcianego pracownika w firmie. Wtedy drobiazgi składają się na utrudnianie mu pracy, co w konsekwencji zmusza wytypowaną ofiarę szefostwa firmy do samodzielnego złożenia wymówienia. Może właśnie chcą zniechęcić Ukraińców do Irlandii i zainteresowania się innymi państwami, ale po co w takim razie dają im Karty Medyczne i zasiłki w kwocie 208 € tygodniowo oraz darmowe mieszkania?
Bogdan Feręc
Źr: The Liberal