9 lat od wybuchu konfliktu w Jemenie – miliony dzieci cierpią z powodu niedożywienia i zahamowania wzrostu
Ponad połowa populacji Jemenu nieustająco potrzebuje pomocy humanitarnej, a prawie 10 mln dzieci wymaga wsparcia ratującego życie. Dziewięć lat po wybuchu w tym kraju konfliktu nieustająco cierpią z powodu niedożywienia i braku dostępu do podstawowych usług.
Choć intensywność działań zbrojnych w Jemenie zdecydowanie zmalała od kwietnia 2022 r., w wielu rejonach kraju nadal nieregularnie dochodzi do walk i wymiany ognia. Od początku konfliktu w 2015 r. prawie 4 tys. dzieci zginęło, a ponad 7 tys. zostało rannych. Mimo ograniczenia bezpośrednich starć, dzieci wciąż są ofiarami min przeciwpiechotnych i niewybuchów pozostałych po działaniach zbrojnych. Na ich bezpieczeństwo i zdrowie wpływa utrzymująca się niestabilność państwa i brak trwałego rozwiązania politycznego. Jest to szczególnie tragiczne, gdy ponad połowa populacji, czyli ponad 18 mln osób, w tym prawie 10 mln dzieci – nieustająco potrzebuje ratującego życie wsparcia.
© UNICEF_UNI530849_Noman
Krytycznie trudna sytuacja w Jemenie znajduje najpoważniejsze konsekwencje w utrzymującym się niedożywieniu – ten problem dotyczy blisko 3 mln najmłodszych. Połowa dzieci poniżej 5 r. ż. cierpi na zahamowanie wzrostu lub chroniczne niedożywienie, co dramatycznie utrudnia im osiągnięcie pełnego potencjału, powodując nieodwracalne, długookresowe szkody w rozwoju fizycznym i psychicznym.
Zabójcze połączenie lat przedłużającego się konfliktu, załamania gospodarczego i niewydolnego systemu wsparcia społecznego wywarło druzgocący wpływ na życie najbardziej bezbronnych dzieci w Jemenie. Potrzeby zbyt wielu z nich wciąż nie są zaspokajane, co może zagrozić przyszłym pokoleniom. Aby temu zapobiec, musimy pilnie zapewnić najmłodszym niezbędne wsparcie i leczenie, których tak bardzo potrzebują
– mówi Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF
W 2024 r. leczeniem z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia zamierzamy objąć ponad pół miliona dzieci, co jest kluczowym środkiem przyczyniającym się do zmniejszenia śmiertelności wśród najmłodszych poniżej 5. roku życia.
© UNICEF_UNI530851_Noman
W ciągu ostatnich 9 lat znaczne inwestycje w zaspokajanie potrzeb humanitarnych ludności pomogły ratować, chronić i poprawiać jakość życia milionów kobiet i dzieci w Jemenie. Konieczne jest jednak, aby to wsparcie było kontynuowane. Tylko w ten sposób, zapewniając lepszy dostęp do wysokiej jakości podstawowych usług, w tym w zakresie żywienia, zdrowia, wody, warunków sanitarnych i higieny, edukacji i ochrony, będziemy mogli przywracać albo na nowo budować odporność społeczności w tym kraju.
UNICEF Polska