Statystyki Residential Tenancies Board pokazały, że każdego dnia właściciele domów wysyłają swoim najemcom ok. 50 wypowiedzeń najmu.
W pierwszych trzech miesiącach tego roku wysłano 4753 wezwania do opuszczenia mieszkania, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku. 55% wypowiedzeń wiąże się z chęcią sprzedaży wynajmowanej do tej pory nieruchomości, ale RTB dodaje, że tylko 60% z nich było ważnych. 18% wypowiedzeń najmu dotyczyło zamiaru zamieszkania w wynajmowanej nieruchomości członka rodziny landlorda.
W ostatnich sześciu miesiącach nastąpił wzrost ilości wypowiedzeń po naruszeniu umów przez najemców i wyniósł 19%, natomiast pół roku wcześniej było ich 16%.
RTB mówi również, że ilość osób, jakie będą zmuszone opuścić wynajmowane nieruchomości, będzie znacznie wyższa, bo 4753 wypowiedzenia dotyczą nieruchomości, a w tych zamieszkuje zazwyczaj kilka osób.
Residential Tenancies Board przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, po sześciu miesiącach zamieszkiwania w wynajmowanym lokalu, najemca ma prawo do pozostania w nim na czas nieokreślony. Wynajmujący może wypowiedzieć najem, jeśli jego małżonek, dziecko, wnuk, rodzic, dziadkowie, rodzeństwo, siostrzenica lub siostrzeniec zamierzają wprowadzić się do lokalu. Wynajmujący może również wypowiedzieć umowę najmu, jeśli chce dokonać istotnej zmiany w nieruchomości, sprzedać ją w ciągu dziewięciu miesięcy lub jeśli najemca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, lub nie zapłaci czynszu.
Jest jeszcze jedna kwestia, która łączy opinie RTB i sił opozycyjnych w Irlandii, bo wypowiadają się zgodnie, że najnowsze dane o wzroście osób bezdomnych, są wynikiem zakończenia zakazu eksmisji, więc realizacji wcześniejszych wypowiedzeń. Teraz należy się spodziewać, że ilość osób bez dachu nad głową jeszcze wzrośnie, co wiąże się z kolejnymi wypowiedzeniami, jakie doręczane są lokatorom.
Organizacje pozarządowe i politycy opozycji nieustająco wzywają rząd, aby przywrócił zakaz eksmisji bez winy lokatora, o ile nie chcą mieć rzeszy bezdomnych, z których część może koczować na ulicach irlandzkich miast.
W odpowiedzi słyszą, że gabinet stale pracuje nad rozwiązaniem tego problemu, co powiedział premier Leo Varadkar, a jednocześnie podkreślił, iż instytucje działające w imieniu rządu starają się zapewnić domy przystępne cenowo oraz socjalne. Leo Varadkar odrzucił też możliwość przywrócenia zakazu eksmisji, a powiedział, iż takie działanie będzie wbrew irlandzkiej Konstytucji. Taoiseach twierdzi również, że „w średnio- i długoterminowej perspektywie, problem mieszkaniowy mógłby się poprzez zakaz eksmisji pogłębić”.
Bogdan Feręc
Źr: CSO
Photo by Iza Gawrych on Unsplash