5 plaż będzie zamkniętych

Irlandia od lat ma problemy z czystością niektórych plaż, a te są okresowo zamykane, więc w roku ubiegłym wydawano aż 273 ostrzeżenia o zanieczyszczeniu lub możliwości zanieczyszczenia plaż.

Już teraz wiadomo, że ze względu na wycieki zanieczyszczeń i przedostawanie się ich do rzek, a tą drogą do wód przybrzeżnych, zamkniętych będzie 5 plaż, a należą do nich Sandymount oraz Loughshinny i Balbriggan Front Strand, wszystkie w hrabstwie Dublin. Kolejnymi są natomiast Lady’s Bay w Buncrana w hrabstwie Donegal i Trá na mBan w An Spidéal w hrabstwie Galway.

Powodem zamknięcia tych miejsc są obfite opady deszczu, które wypłukiwały z gleby nawozy sztuczne z pól, ale też przeciążały kanalizację deszczową i zabierały ze sobą zanieczyszczenia z ulic i dróg prosto do wód przybrzeżnych. Do tego nieszczelne szamba, które też w wielu miejscach stanowią o problemie, czyli zanieczyszczają wody morskie wokół Irlandii.

Nadmierna ilość substancji chemicznych w rzekach i kanalizacji prowadzi prosto do tzw. przenawożenia wód morskich i wywołuje najczęściej nadmierny zakwit glonów, których część może być niebezpieczna dla człowieka. W wodach znajdować mogą się również substancje biologiczne w postaci bakterii i zarazków chorobotwórczych, co też jest powodem do zamykania plaż.

W roku ubiegłym wydano o 25% więcej zakazów wstępu na plaże, niż było to w 2022 roku, a i ostrzeżeń wstępnych było więcej o 20%. Te ostatnie wydaje się zazwyczaj po obfitych opadach deszczu i mówią one o potencjalnych zagrożeniach.

Agencja Ochrony Środowiska przeprowadziła badania 148 plaż w całym kraju, a z testów wynika, że na 114 jakość wody jest doskonała, 24 dobra, na 5 wystarczająca, a kolejnych 5 słaba. Obecnie, a dokładnie od 1 czerwca do 15 września EPA prowadzić będzie obowiązkowe testy plaż dotyczące jakości wody i każdego tygodnia wydawać może ostrzeżenia. Co istotne, w kraju jest wiele tzw. dzikich plaż, gdzie badania jakości wody prowadzone są sporadycznie, więc te mogą być największym zagrożeniem dla pływaków.

Informacje o czystości plaż i jakości wody na nich na bieżąco przekazuje strona Beaches.ie, więc na niej można sprawdzić, czy wybrana plaża uznana została za bezpieczną.

EPA dodaje, że w ośrodkach miejskich, które mają odwodnienia prowadzące do morza, Uisce Éireann powinno podejmować natychmiastowe działania zabezpieczające, o ile dojdzie do wycieków chemicznych i biologicznych, które mogą zagrozić czystości wód przybrzeżnych. To z kolei chronić będzie mieszkańców Irlandii przed ograniczaniem im dostępu do plaż w miesiącach letnich.

Bogdan Feręc

Źr. EPA

Photo by Alexandra Borovova on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish economy grew
Giganci medialni chc