Ogólnounijne badanie wykazało, że ponad czterech na dziesięciu obywateli Republiki Irlandii, ma zastrzeżenia do sposobu działania Unii Europejskiej.
Raport stworzony na zlecenie Komisji Europejskiej wykazał, że na Zielonej Wyspie źle ocenia się unijny stan demokracji, dostęp do rzetelnych informacji, wyrażania opinii politycznych oraz słaby jest kontakt z politykami. W Irlandii mówi się też, że w Internecie krąży bardzo dużo fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji, co też zagraża demokratyzacji życia.
Średnia niezadowolenia dla całego bloku wynosi jednak 35%, co oznacza, że w Irlandii wskaźnik ten jest nieco wyższy, a 34% badanych uznało, że w ostatnim tygodniu przed badaniem spotkało się z informacjami, które wprowadzały w błąd. 18% dorosłych ankietowanych z Irlandii powiedziało natomiast, że rzadko lub nigdy nie miało do czynienia z fałszywymi informacjami.
42% mieszkańców Irlandii niezadowolonych jest ze stanu demokracji w UE, a 19% w stopniu wysokim. 54% ma dobre doświadczenia w tym zakresie, co dało wyspie dziewiątą pozycję pod względem zadowolenia ze sposobu funkcjonowania UE.
67% mieszkańców Irlandii uważa, że nie może uzyskać dostępu od dokładnych informacji na tematy krajowe, natomiast średnia unijna wynosi w tym przypadku 72%. 64% jest zdania, iż może wyrazić swoją opinię polityczną w sposób negatywny, a w UE średnia to 68%.
Badanie przeprowadzone zostało na próbie 25 600 obywateli UE, a w Irlandii udział wzięła w nim grupa ponad 1000 osób, czyli wynik uznaje się za reprezentatywny.
Najczęściej niezadowolone ze stanu unijnej i krajowej demokracji były w Irlandii kobiety poniżej 40 roku życia, mieszkańcy wsi i osoby z niskim wykształceniem.
Największe zaufanie, jako do obrońców demokracji odpowiadający mieli do współobywateli i była to grupa 65%, a 41% ufa mediom, politykom i ugrupowaniom politycznym. W tym przypadku średnia unijna wynosi 38%.
W Irlandii za główne źródło dezinformacji respondenci uznali media społecznościowe oraz portale informacyjne i tak odpowiedziało 69% ankietowanych, telewizję za wprowadzającą w błąd 28%, gazety 24%, a komunikatory 20%.
52% odpowiadających uznało też, że media społecznościowe powinny zrobić więcej, aby powstrzymać przepływ fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji, a platformy internetowe powinny się do tego przyłączyć.
Do państw, w których poziom niezadowolenia z unijnej demokracji był najwyższy, należą w tym badaniu w kolejności Francja, Polska i Grecja, ale pozycję pierwszą lokatę zajęły Węgry.
Bogdan Feręc
Źr. Eurobarometr
Photo by Christian Lue on Unsplash