Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

4 tys. dzieci wróciło do nauki w Mozambiku – wspólny projekt UNICEF Polska i Kinderkraft

Reklama
Reklama

On 22 June 2023 in Mozambique, 16-year-old Margarida Joaquim Oio Oio, a sixth-grade student at Primeiro de Junio Primary School in Buzi District, Sofala Province, holds her workbooks and stands for a portrait on her way home from school. The school’s classroom blocks and toilet facilities were constructed as part of UNICEF’s climate resilient infrastructure programme. In 2019, Mozambique was hit by two tropical cyclones just six weeks apart (Idai on 14 March and Kenneth on 25 April) which demonstrated that the negative effects of climate change are increasingly being felt. The recurrence of cyclonic activities in the country has increased in frequency and probability with incalculable social impact and high economic cost. The education sector was severely affected by the two cyclones, where at least 1,260 classrooms and 376,826 students were affected. To accelerate recovery and to improve access to safer schools for students affected by cyclones and floods, while investing in infrastructure more resistant to future natural disasters, the Ministry of Education (MINEDH), in partnership with UNICEF, through funding from the Global Partnership for Education (GPE), has carried out the rehabilitation and reconstruction of some 600 classrooms in Sofala, Manica, Nampula and Cabo Delgado Provinces. The overall goal of the project is to rebuild and equip damaged classrooms in affected areas in a manner more resilient to the impacts of climate change, ensuring accessibility, inclusion and sanitary facilities, using a Building-Back-Better (BBB) approach, while at the same time training technicians from construction units, contractors and inspectors in Building-Back-Better and post-disaster reconstruction techniques. In Buzi District alone, 87 classrooms in 24 schools were reconstructed or rehabilitated, benefitting over 11,200 students.

Reklama
Reklama

Coraz częściej występujące klęski żywiołowe i kataklizmy klimatyczne odbierają najmłodszym nie tylko bezpieczeństwo i zdrowie, ale także przyszłość. Jednym z krajów Afryki najbardziej narażonych na takie tragiczne zdarzenia jest Mozambik, gdzie w ubiegłych latach skutki dwóch cyklonów dotknęły w sumie 1,1 mln dzieci. Dwie całkowicie zniszczone w nich szkoły udało się odbudować dzięki współpracy UNICEF Polska i marki Kinderkraft. Powrót dzieci do nauki odgrywa kluczową rolę w ich rozwoju.

Katastrofy klimatyczne i kryzys edukacyjny są niestety ze sobą ściśle powiązane. Tę zależność najlepiej pokazują kryzysy humanitarne w Mozambiku, które dotykają ten kraj w ostatnim czasie. Prowincje na północy mierzą się z coraz częstszym występowaniem cyklonów, a te na południu z suszami. Cyklony tropikalne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla dzieci. Mogą spowodować poważne obrażenia lub śmierć, awarie i utrudnienia w dostępnie do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna, bezpieczne źródła wody i zaplecze sanitarne oraz prowadzą do migracji ludności.

© UNICEF_UN0803260

W Mozambiku z powodu konfliktów zbrojnych ponad 946 tys. osób, w tym 518 tys. dzieci zostało wewnętrznie przesiedlonych. Nauka jest kluczowym aspektem ich rozwoju, ponieważ daje szansę na lepszą przyszłość, ale w tak trudnych warunkach szkoły często służą przede wszystkim jako schronienie dla uchodźców. Gdy w grę wchodzi walka o życie, edukacja schodzi na dalszy plan. Nawarstwiające się kryzysy humanitarne dodatkowo komplikują sytuację tych placówek, które już wcześniej miały trudności z zapewnieniem podstawowych usług sanitarnych i higienicznych dla uczniów. Co więcej, szkoły są często nie tylko miejscem nauki: dzieci mogą tam zjeść posiłek i otrzymać pomoc medyczną.

Cyklony Kenneth i Idai, które w 2019 r. nawiedziły ten kraj, dotknęły 1,1 mln dzieci. Ich sytuacja stała się dramatyczna nie tylko ze względu na zagrożenie życia i zdrowia, ale także przyszłości. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo 1 260 sal lekcyjnych, pozbawiając 377 tys. uczniów miejsc do nauki. Łącznie wsparcia w dostępie do edukacji potrzebuje 556 tys. dzieci – zdecydowanie więcej dziewcząt niż chłopców.

© UNICEF_UNI405052_Zuniga

Kryzys edukacyjny jest w Mozambiku złożoną kwestią. Wiele dziewcząt nie chodzi do szkoły, ponieważ to właśnie one są odpowiedzialne za dostarczenie wody do swoich domów. Codziennie wyruszają na wielogodzinne wyprawy do punktów poboru wody. W całym kraju brakuje podstawowego zaplecza sanitarno-higienicznego oraz bezpiecznych ujęć wody pitnej.

Dzięki wsparciu finansowemu firmy 4Kraft, właścicielowi marki Kinderkraft, udało się w Mozambiku odbudować dwie szkoły. Powstało 10 sal lekcyjnych, dwa pomieszczenia administracyjne i pięć bloków sanitarnych (pierwotnie planowano cztery), z których skorzysta łącznie 4 105 uczniów i 84 nauczycieli.

© UNICEF_UNI404998_Zuniga

Prace remontowe zapewniające bezpieczniejsze warunki do nauki i ulepszone zaplecze sanitarne miały ogromny wpływ na liczbę uczniów. Do szkoły Niapala w dystrykcie Rapale przyjęto dodatkowo 139 uczniów (wzrost o prawie 4 proc.) z łączną liczbą 3 776 dzieci, podczas gdy liczba dzieci w szkole Anexa de IFPP w dystrykcie Murrupula wzrosła o prawie 39 proc. Dodatkowo zapisało się do niej 189 uczniów, co daje łącznie 649 dzieci uczęszczających do tej placówki.

UNICEF obecny jest w najbardziej zagrożonych krajach, błyskawicznie dociera w miejsca kryzysów i niesie systemową pomoc, która nie jest jednorazowym działaniem, a długofalowym wsparciem. W 2021 r. łączna liczba dzieci na świecie, które nie chodziły do szkoły, wyniosła 244 mln, w tym 67 mln dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Te liczby świadczą o pogłębiającym się kryzysie edukacyjnym. Współpraca z takimi partnerami biznesowymi jak Kinderkraft jest niezbędna, aby to zmieniać 

– mówi Sylwia Nowik-Spiczonek, dyrektor fundraisingu UNICEF Polska.

Nasza firma, znana z dewizy „Easy with kids”, zawsze stawiała sobie za cel ułatwienie życia rodzicom i dzieciom. Rozumiemy jednak, że w niektórych miejscach na świecie ta troska dotyczy zupełnie innych potrzeb. Wspólnie z UNICEF Polska postanowiliśmy odbudować w Mozambiku dwie szkoły, które ucierpiały w wyniku cyklonów, a także wprowadzić szereg ulepszeń, które miały ogromny wpływ na jakość życia tych społeczności. Ten projekt jest dla nas inspiracją do dalszego działania i przypomnieniem, że razem możemy tworzyć lepszą przyszłość dla dzieci na całym świecie. Dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tej niezwykłej misji

– mówi Leszek Krysieniel, CEO 4Kraft, właściciel marki Kinderkraft

Kompleksowa pomoc dzieciom i ich rodzinom wiąże się z budowaniem trwałej i długoterminowej współpracy organizacji pomocowej z biznesem. Sektor prywatny patrzący nie tylko lokalnie, ale również globalnie może wzmocnić UNICEF w niesieniu pomocy humanitarnej i realizacji projektów rozwiązujących problemy związane z ograniczonym dostępem do edukacji, zdrowiem psychicznym czy zmianami klimatu. Firmy dysponujące szerokimi zasobami oraz ekspertyzą stają się naturalnym partnerem organizacji. Ta w zamian oferuje im specjalne programy partnerskie, dzięki którym wpływają na otoczenie społeczne i poszanowanie praw człowieka.

UNICEF Polska

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version