33 wypadki śmiertelne na irlandzkich drogach

An Gharda Síochána i Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) wyraziły zaniepokojenie i alarmują o wzroście wypadków śmiertelnych na drogach Republiki Irlandii.

W tym roku w wypadkach samochodowych zginęły już 33 osoby, więc o trzy więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a to też najwyższy poziom w ostatniej dekadzie, z czego w trzech wypadkach w tym tygodniu śmierć poniosły cztery osoby.

W lutym zginęło w zdarzeniach drogowych 15 osób, co z kolei oznacza, że wypadek śmiertelny w kraju miał miejsce, co 33 godziny.

W roku ubiegłym mówiło się, że będzie on najtragiczniejszym na drogach Irlandii, a na koniec roku statystyki pokazały, że śmierć poniosło w wypadkach 188 osób, jednak o ile tegoroczne statystyki wzrastać będą w takim tempie, jak dzieje się to do tej pory, bilans może być jeszcze wyższy.

Najgorsza sytuacja pod względem wypadków śmiertelnych jest obecnie w hrabstwie Dublin, Kildare, Carlow oraz Limerick, gdzie odnotowano po 3 ofiary śmiertelne, natomiast w innych rejonach ilość wypadków śmiertelnych wahała się od dwóch do jednej.

Z danych, jakie przekazała irlandzka policja, wynika, że 12 ofiar śmiertelnych to kierowcy, również 12 pasażerowie, a zginęło także 6 pieszych, 2 motocyklistów i 1 rowerzysta. Do tych statystyk swoje dane dołączyło RSA, które stwierdziło, że grupą najbardziej zagrożoną i uczestniczącą w zeszłym roku w wypadkach stanowiły osoby w wieku od 16 do 25 lat, więc 26% uczestników wypadków śmiertelnych, co przełożyło się na 48 ofiar. Był to też wzrost w porównaniu do roku 2022 o 23 ofiary śmiertelne w tym przedziale wiekowym.

Informacje Gardy i RSA mówią również, że mężczyźni giną na drogach częściej niż kobiety, a stosunek ten wynosi pięć do jednego.

Szefowa RSA Liz O’Donnell powiedziała, że sytuacja na drogach pod względem wypadków śmiertelnych zaczęła budzić duże zaniepokojenie, a Garda dodaje, że wielu z tych tragedii można było uniknąć. Przewodnicząca RSA zaapelowała do użytkowników dróg, aby ściśle stosowali się do zasad, jakie obowiązują kierowców w Irlandii, a przede wszystkim, nie jeździli z nadmierną prędkością, pod wpływem alkoholu i narkotyków, samochody były sprawne technicznie, a także zwracali uwagę na innych uczestników ruchu.

W tej sprawie wypowiedział się również wiceminister ds. transportu Jack Chambers, który stwierdził, że przyczyny wypadków są różne, ale w kraju widać też spadek ilości funkcjonariuszy ruchu drogowego, co powinno się zmienić. Z danych grupy PARC, a prowadzącej kampanię bezpieczeństwa drogowego wynika, że ilość policjantów w Garda Traffic Corps jest obecnie niższa o 15%, niż było to w 2021 roku, co wymaga pilnych działań ze strony Departamentu Sprawiedliwości i zatrudnienia dodatkowych funkcjonariuszy.

Opinię PARC potwierdzają dane Departamentu Sprawiedliwości, a te mówią, że roku ubiegłym policjantów w jednostce ruchu drogowego było w całym kraju 632, co oznacza, że o 104 mniej, niż dwa lata temu.

RSA i PARC wezwały resort minister sprawiedliwości Helen McEntee, aby w tym roku zwiększono ilość policjantów zajmujących się utrzymaniem bezpieczeństwa na drogach.

Bogdan Feręc

Źr. RSA/Garda/Dept. of Justice

Photo by Eugene Triguba on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia jednoznaczn
Teraz będzie można