3000 mieszkań socjalnych

W raju powstać ma 3000 dodatkowych mieszkań socjalnych, a wejdą one do ogólnej puli mieszkaniowej, powiedział minister wydatków Jack Chambers, który zatwierdził dofinansowanie w kwocie 450 mln €.

Informację w tej sprawie na posiedzeniu Rady Ministrów przedstawili wspólnie minister wydatków Jack Chambers i minister mieszkalnictwa James Browne. Pieniądze te przekazane zostaną Departamentowi Mieszkalnictwa, który wydatkować je będzie w najbliższych trzech latach, włącznie z rokiem bieżącym.

Na zwiększenie finansowania projektów budowy mieszkań socjalnych swoją zgodę wydała też Podkomisja ds. Mieszkalnictwa Oireachtas, co oznacza, że Skarb Państwa otrzymał zielone światło do przekazania pieniędzy.

Wcześniej Podkomisja omawiała możliwości zwiększenia dostaw domów socjalnych, ale też tanich na wynajem i do sprzedaży, a uznano, że należy przychylić się do projektu rządowego, który zwiększa finansowanie na te cele.

W kraju powstanie też Biuro Strategicznej Aktywizacji Mieszkaniowej, którego celem będzie rozwiązywanie problemów z opóźnieniami w dostarczaniu infrastruktury budowlanej i towarzyszącej w budowlanych projektach rządowych. Na uruchomienie tego Biura swoją zgodę wydała natomiast Komisja Mieszkalnictwa Oireachtas, czyli połączonych izb parlamentu.

Minister finansów zakończył chyba właśnie projekt premiera, który zakładał, że do zwiększenia ilości dostarczanych mieszkań, wykorzysta deweloperów, a przyciągnąć ich chciał przez obniżenie opodatkowania i przyznawanie ulg podatkowych. Minister Paschal Donohoe powiedział, iż nie ma jego zgody, a i nie będzie jej w najbliższej przyszłości, by firmy deweloperskie z takich korzystały.

Nie oznacza to jednak, że w Irlandii zakończy się przegląd programu Stref Presji Czynszowej, bo ten będzie prowadzony, a zakończy się w marcu, więc na tej podstawie politycy mogą następnie podejmować kolejne decyzje.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Di on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Francuska konferencj
Magazyn MIR i Polska