Pierwszy dyskont Aldi pojawił się w Irlandii w 1999 roku, a od tego czasu notuje stały rozwój i cieszy się popularnością wśród wielu mieszkańców Zielonej Wyspy.
Obecnie sieć liczy sobie już 161 sklepów w całym kraju, a rocznie obsługuje ok. 70 milionów klientów i jest na dobrej drodze, by już w 2025 roku, drzwi jednej z placówek przekroczył milionowy nabywca. Zarząd Aldi Ireland zdaje sobie sprawę, że działa na bardzo trudnym i wymagającym rynku, jednak wciąż podejmowane są działania, by klienci zadowoleni byli zarówno z asortymentu, jak i cen oraz jakości obsługi.
Aldi to też ciągłe zmiany w zakresie upodobań zakupowych mieszkańców Irlandii, więc rozwijane są oferty dla wymagających klientów, w tym stale poszerzany jest dział z organicznymi warzywami i owocami, ale też dla osób, które w pogardzie mają mięsa.
Niemiecka sieć prowadzi też model biznesowy, który pozwala na utrzymanie niskich cen, więc stara się konkurować z największym rywalem, a tym jest również niemiecki Lidl. Aldi jest też dosyć innowacyjny pod względem wprowadzania nowych marek, bo rzadko je zapowiada, więc stara się, aby konkurencja dowiedziała się o najnowszych propozycjach, kiedy te są już na półkach.
W ten sposób właściwie bez żadnych nakładów finansowych zwiększa asortyment, by wabić klientów do swoich placówek.
W niektórych przypadkach swoją ofertę Aldi kieruje do szerokiego grona klientów, proponując im towary na różną kieszeń, więc zarówno do osób lubiących oszczędzać na zakupach spożywczych, jak i do tych, którzy niekoniecznie liczą się z pieniędzmi. Główną zasadą jest jednak, by towary były w atrakcyjnych cenach, a to stało się możliwe poprzez duże zakupy hurtowe.
Co też istotne, Aldi wciąż zwiększa portfel rodzimych dostawców i producentów, co z kolei pozwala na pojawianie się na półkach tej sieci coraz większej ilości artykułów pochodzących z wyspy.
Aldi zaczął też intensywnie przyglądać się upodobaniom zakupowym klientów, a to zapoczątkowało zmiany, jakie ograniczają straty, więc w niektórych przypadkach ograniczył różnorodność towarów, koncentrując się na ulubionych przez kupujących markach.
Z danych, jakie przekazuje Aldi, wiadomo, że w 2023 roku wkład detalisty w irlandzką gospodarkę wyniósł 757 mln €, a irlandzcy dostawcy stanowili pulę o wartości 1,1 mln €. Od 2019 roku o 58% wzrosły też zakupy u irlandzkich producentów, a i stanową oni teraz prawie połowę dostawców do tej sieci.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Marques Thomas on Unsplash