2023 rok może być najcieplejszym w historii
Jak w swoim raporcie podaje unijna służba ds. zmian klimatycznych programu Copernicus, ten rok może być najcieplejszym w historii, a średnia temperatur przekroczona jakby zostanie o 0,52 stopnia Celsjusza.
Winę za tę przypisuje się zmianom klimatycznym i znacznie większej aktywności prądu El Niño, które w połączeniu powodują podniesienie się powierzchniowych temperatur wód na wschodnim i południowym Pacyfiku. Te elementy miały przyczynić się do wzrostu temperatury w ujęciu globalnym, a i rekordowych w tym roku wskazań termometrów.
Zastępca dyrektora programu Copernicus Samantha Burgess w swoim oświadczeniu powiedziała:
– Bezprecedensowe jak na tę porę roku temperatury zaobserwowane we wrześniu – po rekordowym lecie – pobiły rekordy w niezwykły sposób. Ten ekstremalny miesiąc pchnął rok 2023 na wątpliwe zaszczytne pierwsze miejsce – na dobrej drodze do tego, aby był najcieplejszy rok i był o około 1,4 stopnia wyższy od średniej temperatury z okresu przedindustrialnego.
Instytut Copernicus dodaje również, że temperatury od stycznia do września tego roku były o 1,4 stopnia Celsjusza wyższe, niż z lat 1850 – 1900, a to tzw. zmiany klimatyczne mają największy wpływ na podnoszenie się temperatur na naszym globie. Zmiany w temperaturze widoczne były w tym roku w okresach krótkim i średnim, więc ma to wskazywać, że jesteśmy na dobrej drodze, by świat zaczął się mocno przegrzewać.
Jak dodaje się w opracowaniu, wrzesień był najcieplejszym w ujęciu światowym i temperatura była wyższa od średnich wskazań o 0,93oC, a w porównaniu do lat 1991 – 2020.
Co interesujące, nawet działania podejmowane przez wszystkie kraje na świecie, nie zmieniły sytuacji klimatycznej i temperatura na ziemi nadal rośnie, co ma oznaczać, że należy przyspieszyć przejście na odnawialne, czyli czyste rodzaje zasilania.
*
Klimatyczne szaleństwo trwa i trwa mać, bo przecież tak sobie wymyślili politycy o środowiskowe oszołomstwo, a nikt nie widzi tego, na co wskazuję od kilkudziesięciu miesięcy, więc wysokiej aktywności słonecznej, a i ta ma kolosalny wpływ na temperatury na ziemi.
Bogdan Feręc
Źr. Breaking News
Photo by Artur Solarz on Unsplash