Dzisiaj w Irlandii ma być bardzo ciepło, co od kilku dni zapowiadają synoptycy, a w związku z tym, może paść rekord temperatury dla października.
O ile wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, dzisiaj spotkamy się z temperaturami przekraczającymi 24 stopnie Celsjusza, co da możliwość pobicia rekordu sprzed 115 lat, gdy nie mówiło się jeszcze o zmianach klimatycznych i nie było na świecie ekologicznych szaleńców.
O ile dzisiejsza temperatura będzie wyższa od 25oC, czyli o 10 stopni wyższa od typowej dla tego miesiąca, może być wskazaniem, że rekord sprzed ponad wieku, jaki padł ówcześnie w Clongowes Woods, a przejdzie do historii i stanie się pierwszym pod względem październikowych temperatur. Ówcześnie termometry na wyspie wskazały nieco ponad 25 stopni Celsjusza, a pamiętajmy, że domy ogrzewane były wówczas torfem i węglem. Krowy i owce również pasły się nieskrępowane i wytwarzały gazy, jak ma to miejsce obecnie.
Zmieniała się nieco ocena warunków pogodowych, bo nie wszędzie pojawi się słońce, a jak twierdzi Alen O’Reilly z Carlow Weather, z całą pewnością będzie bardzo ciepło. Tym samym weekend ma być bardzo ciepły, co stanie się sytuacją wyjątkową, jak na tę porę roku.
Typową temperaturą dla irlandzkiego października powinna być ta, która nie przekracza 15. kreski na termometrze, a właściwie jest jeszcze niższa, bo w okolicach 13 stopni.
Ponieważ rok się jeszcze nie skończył, część instytutów meteorologicznych na świecie uznało, że ten rok będzie jednym z najcieplejszych w historii, a to za sprawą gorącego lata. We wrześniu średnia globalna temperatura powietrza przy powierzchni ziemi wyniosła 16,38°C, czyli około 0,93°C powyżej średniej dla września z lat 1991–2020 i 0,5°C powyżej temperatury poprzedniego najcieplejszego września 2020 r.
Cały miesiąc był o około 1,75°C cieplejszy niż średnia we wrześniu w latach 1850–1900, czyli w okresie przedindustrialnym.
Globalna temperatura w okresie od stycznia do września była o 0,52°C wyższa od średniej i o 0,05°C wyższa niż w analogicznym okresie najcieplejszego 2016 roku. W okresie od stycznia do września średnia globalna temperatura w 2023 r. jest jak dotychczas o 1,40°C wyższa od średniej przedindustrialnej.
W Europie tegoroczny wrzesień był najcieplejszy w historii, więc temperatura była o 2,51°C wyższa, niż średnia z lat 1991–2020 i wyższa o 1,1°C, niż w 2020 r.
W Irlandii cztery najcieplejsze wrześnie datuje się na lata 2021, 2006, 2023 i 1941.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Joseph Gonzalez on Unsplash